Effect of neutropenic diet adherence on malnutrition and duration of hospital stay in children with acute lymphoblastic leukemia
Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi tedavisi alan hastaların nötropenik diyete uyumu, bunun malnutrisyona ve hastanede yatış süresine etkisi
- Tez No: 509632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nötropenik diyetlerin, kemoterapi tedavisi alan hastalarda sık görülen nötropeni nedeniyle enfekte olma durumuna karşı korunmalarında önemli olduğu düşünülmektedir. Nötropeniyle mücadele eden hastalarda görülen diyete ait zorluklar arasında; yaşam kalitesinin azalması, yetersiz beslenme, hastanede kalış süresinin uzaması, gastrointestinal yan etkiler, yemekten kaçınma ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan bağışıklığın zayıflaması sayılabilmektedir. Bu kesitsel çalışmada, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL)'li %58.3'i (n = 35) erkek ve %41.7'si (n=25) kızlardan oluşan 60 çocukta nötropenik diyete uyumun malnutrisyona ve hastanede yatış süresine etkisini değerlendirmiştir. Diyet kısıtlama puanlarından oluşan bir sistem ile değerlendirilen hastalarda nötropenik diyete bağlılık arttıkça skor azalmıştır. Nötropenik diyete uyum oranı %61.7 (n = 37) olarak saptanmış, hastanede yatış süresi nötropenik diyet uyumu daha az olan hastalarda anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p = 0.027). Sonuç olarak, nötropenik diyetin hastanede kalış süresini uzattığı ancak malnutrisyona etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Neutropenic diets (ND) were once considered to be important for the protection of patients from neutropenia when chemotherapy continued. The dietetic difficulties struggling with neutropenic patients include decreased quality of life, inadequate nutrition, long hospitalization duration, gastrointestinal side effects, avoidance of food and cell mediated immunity resulting from vitamin deficiency. This cross-sectional trial evaluated the effect of ND adherence on malnutrition and hospitalization duration in sixty children. 58.3% (n=35) of patients were boys and 41.7% (n=25) of patients were girls who were diagnosed with acute lymphoblastic leukemia. A scoring system has been developed with a diet limitation score for each question. The score increased with the decrease in ND adherence. The adherence rate was 61.7% (n= 37) for the ND. The hospitalization duration was actually significantly lower in the low ND adherence (p=0.027). ND extends the length of stay in the hospital while it does not effect malnutrition status.