Erkek basketbolcularda dört haftalık solunum kas antrenmanının performansa etkisi
Effect of four week inspiratory muscle training on performance of male basketball players
- Tez No: 509633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek basketbolcularda dört haftalık solunum kas antrenmanının aerobik ve anaerobik performansa etkisini incelemektir. Çalışmaya toplam 20 basketbolcu (deney:10, yaş:28,10±4,51 yıl; kontrol:10, yaş:18,70±0,95 yıl) katıldı. Deneklerin solunum kas antrenmanı (SKA) öncesi spirometreyle solunum fonksiyonları, respiratuar basınçölçer cihazı ile solunum kas kuvvetleri belirlendi. SKA, POWER breathe Classic (mavi) model ile maksimal inspiratuar basınç (MİP) değerinin % 40'ına eşdeğer olacak şekilde haftalık 1 birim (10 cmH2O) artırım sağlanarak deney grubuna sabah ve akşam günün aynı saatlerinde olmak üzere haftanın 5 günü günde 2 kez tekrarlanmak koşuluyla 4 hafta uygulandı. Her antrenman biriminde sporcu 30 dinamik nefes alıp verme işlemi yaptı ve günde 60 nefes döngüsünü tamamladı. Anaerobik güç parametreleri wingate bisiklet ergometresi ile, aerobik kapasiteleri de Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 test protokolüyle hesaplandı. Gruplar arası tüm parametrelerin ön-son testleri arasındaki karşılaştırması için bağımlı T testi (Paired Sample T Testi), ortalama farkın gruplar arasındaki analizi içinde bağımsız T testi (Independent Sample T Test) kullanıldı. SKA sonrası deney grubunda FVC (lt) ve FEF Max'ta ki (lt/sn) değişim istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Yüzdesel olarak en fazla artış İC (% 42,22), FEF Max (% 35,26) ve MİP (% 22,33) değerlerinde görülmüştür. Kontrol grubunda sadece SVC ve MİP'te anlamlı değişim görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of four-week inspiratory muscle training on aerobic and anaerobic performance in male basketball players. A total of 20 basketball players (subjects: 10 years: 28,10±4,51 years; control: 10 years: 18,70± 0,95 years) conducted in the study. Respiratory functions were determined by spirometry before inspiratory muscle training (IMT) and respiratory muscle strength were measured with a respiratory pressure meter. The IMT group performed 4 weeks 30 dynamic inspiratory efforts twice daily for 5 days each week completed 60 breaths per day at the same hours of the morning and evening, with the IMT increasing by 1 unit (10 cmH2O) per week, equivalent to 40% of the maximum inspiratory pressure (MIP). The wingate bicycle ergometer used to anaerobic power parameters and aerobic capacities were also calculated using the Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 protocol. The independent T test (Independent Sample T Test) was used for the comparison between the pre-post tests of all inter-group parameters and the mean difference between the groups. The change in FVC (lt) and FEF Max (lt / sec) in the experimental group after IMT was statistically significant (p 0.05). The highest increase was in IC (42.22%), FEF Max (35.26%) and MRP (22.33%). In the control group, only significant changes were observed in SVC and MIP (p 0,05).