Ortasında silindirik boşluk bulunan elastik ortamda çatlak problemi
Crack problem in the center of elastic medium having cylindirical hole
- Tez No: 50964
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTASİNDA SİLİNDİRİK BOŞLUK BULUNAN ELASTİK ORTAMDA ÇATLAK PROBLEMİ Akın Çağlar MURATO?LU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabil i rn Dalı 1996,Sai|fa: 80 Bu çalışmada ortasında silindihk boşluk etrafında çevresel çatlak bulunan elastik sonsuz bir levhada rnaydana gelen gerilme dağılımları gerilme şiddet katsayıları hesap edilerek incelenmiştir Navier denklemlerine Fourier ve Hankel dönüşümü uygulanarak problemin formül asyonu yapılmış ve problem integral dönüşüm tekniği kullanılarak tekil integral denklem haline dönüştürülmüştür. Daha sonra tekil integral denklem Gauss-Chebyshev yöntemi kullanılarak lineer denklem takımına dönüştürülmekte ve bu sistem Gauss Eliminasyon Yöntemi kullanılarak çözülmektedir. Çözülen denklem takımından, gerilme şiddet katsayıları değişik malzemeler için hesaplanarak, sayısal sonuçlar grafikler halinde verilmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Tekil integral denklem, çatlak, boş silindir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Masters Thesis CRACK PROBLEM İN THE CENTER OF ELASTIC MEDIUM HAVING CYLINDRICAL HOLE AkinCaqlarMURATOGUJ Fırat University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Depertmant of Mechanical Engineering 1996, Paqe: 80 In this study, stress distributions and stress intensity factors in an elastic infinite plate having cylinderical hole with peripheral craks are calculated and investigated. Formulation of the problem was made applying the Fourier-Hankel transforms to the Navier Equations and transformed to a singular integral equation by using integral transform techniques. The obtained singular integral equation is transformed to a system of linear algebraic equations by using Gauss-Chebyshev method and solved by Gauss Elimination method. From the solution of those system of linear algebraic equations, the stress intensity factors were calculated for various materials and the obtained results are presented by graphics. KEY WORDS : Singular integral equation, Crack^Cylinderical hole