Bariyatrik cerrahi sonrası hastaların yeme tutum ve davranışları ile diyete uyumları
Eating attitudes, behaviors and dietary adherence of patients after bariatric surgery
- Tez No: 509646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER BURCU ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bariyatrik cerrahi hastalarında cerrahi hedeflere ulaşılması ve komplikasyonların önlenmesi amacıyla diyete uyum önemli olduğundan bu çalışmada, bariyatrik cerrahi geçirmiş hastaların; diyete uyum, yeme tutum ve davranışlarının belirlenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Katılımcılar Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Diyet Polikliniğine başvuran hastalar arasından basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden bariyatrik cerrahi geçirmiş hastalar (n=216) çalışmaya alınmıştır. Hastalara Bariyatrik Cerrahi Sonrası Hasta Değerlendirme Formu, Diyete Uyumlu Alım ve Yeme Testi ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Compliance with diet is crucial in order to achieve surgical goals and to prevent complications in bariatric surgery patients. The aim of this study is to determine the compliance with diet and nutritional attitudes and behaviors of patients who have undergone bariatric surgery in order to emphasize the evaluation of nutritional status and advising the patients after bariatric surgery. Methods: Study group were chosen with simple randomized sampling among the patients who refer the adult diet polyclinics of Marmara University Pendik Education and Research Hospital. Bariatric surgery patients who volunteered to participate (n=216) were taken into the study. Bariatric Surgery Following Patient Evaluation Form, Dietary-Adherence Intake and Eating Test and Beck Depression Inventory were conducted to patients.