Morbid obezite tanılı hastalarda Roux-en-Y Gastrik Bypass ve ayarlanabilir gastrik bant operasyonlarının resistin, apelin ve visfatin peptidleri üzerine etkileri
Effect of Roux-en-Y Gastric Bypass and adjustable gastric band operations on resistin, apelin, visfatin at morbid obesity diagnosed patients
  1. Tez No: 335998
  2. Yazar: MUHAMMET FERHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAĞAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GirişObezite, son yıllarda görülme sıklığının artması nedeniyle günümüzün önemli sağlık sorunlarındandır. Uzun süredir egzersiz, diyet ve tıbbi tedavilerle istenen başarının sağlanamamış olması, araştırmacıları yeni cerrahi teknikler geliştirme ve beslenmede rol oynayan moleküller üzerine çalışmaya yoğunlaştırmaktadır. Bu amaçla son yıllarda keşfedilen resistin, visfatin, ve apelin en çok çalışılan peptitlerdir. Obezite cerrahisinde, hastanın beslenme miktarını azaltmak amacıyla yapılan RYGBP ve LAGB ameliyatları restriktif etkileri ile son yılların popüler girişimleridir.AmaçBu çalışmada, RYGBP ve LAGB uygulanan obez hastalarda insülin metabolizmasında ve obezitede rolü olduğu düşünülen resistin, apelin ve visfatin düzeyleri ölçülerek, cerrahi tekniklerin karşılaştırılması randomize prospektif klinik çalışma olarak sunulmaktadır.Gereç ve YöntemÇalışmaya 15 RYGBP ve 15 LAGB ameliyatı uygulanan morbid obez hasta dahil edildi. Her iki gruptan ameliyat öncesi ve sonrası altıncı ayda alınan venöz kan örnekleri ELİSA yöntemi ile resistin, apelin ve visfatin düzeyleri ölçüldü. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, ameliyat ve altı aylık takipte gelişen komplikasyonlar, hastanede kalış süreleri, ameliyat öncesi ve sonrası altıncı aydaki kilo değerleri kaydedildi.BulgularRYGBP grubunda (6 erkek, 9 kadın) yaş ortalaması 39,5±8,49 (25-52), LAGB grubunda (5 erkek, 10 kadın) ise yaş ortalaması 35,8±6,03 (27-45) idi. Yaş, cinsiyet ve ameliyat öncesi vücut kitle indekslerinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Hastanede kalış süresi RYGBP sonrası daha fazlaydı. Kilo verme oranı için iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,267). Resistin RYGBP grubunda ameliyat öncesi 9,39±2,06 ng/ml, ameliyat sonrası 5,78 ±1,81 ng/ml, LAGB grubunda ameliyat öncesi 8,69±1,61 ng/ml, ameliyat sonrası 5,67±1,01 ng/ml ölçülerek istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,000). Apelin RYGBP grubunda ameliyat öncesi 0,38±0,09 ng/ml, ameliyat sonrası 0,29±0,05 ng/ml ölçülerek anlamlı fark saptandı (p=0,000). LAGB grubunda ise ameliyat öncesi 0,38±0,06 ng/ml, ameliyat sonrası 0,3±0,08 ng/ml ölçülerek anlamlı fark saptandı (p=0,000). Visfatin RYGBP grubunda ameliyat öncesi 17,29±2,71 ng/ml, ameliyat sonrası 11,19±2,4 ng/ml, LABG grubunda ise ameliyat öncesi 17,23±1,88 ng/ml, ameliyat sonrası 11,28±1,82 ng/ml ölçülerek anlamlı fark saptandı (p=0,000). İki grup arasında apelin, resistin, visfatin değişimleri için anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).TartışmaMorbid obezite günümüzde epidemi haline gelmiştir ve cerrahi işlem haricinde etkin ve uzun vadeli tedavi şansı bulunmamaktadır. RYGBP ve LAGB operasyonları, son yıllarda obezite cerrahisinde sıklıkla uygulanmaktadır. Apelin hem glukoz hemostazının düzenlenmesinde hem de obezitede rol oynamaktadır. Bizim çalışmamızda apelin seviyesi ameliyat sonrası düşmekle beraber iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Resistin obez hayvanlarda artmış seviyelerde saptanan, karaciğerde glukoz üretimini bozarak insülin direncine neden olan bir peptittir. Aynı şekilde LAGB ve RYGBP grubunda cerrahi sonrası resistin seviyesinde belirgin düşüş olmakla beraber istatistiksel olarak iki grup arasında fark saptanmamıştır. Visfatin ise insülin reseptörüne bağlanarak insülini taklit eden, metabolik sendrom gelişiminde rol oynayan ve adipositlerden salınan bir peptittir. Bizim çalışmamızda her iki ameliyat sonrası visfatin değerlerinde anlamlı düşüş saptanmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi.SonuçBizim çalışmamızda her iki grup arasında ameliyat sonrası altıncı ayda resistin, apelin ve visfatin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamasına rağmen ameliyat öncesi değerlere göre azalma gözlendi. Elde edilen verilere göre RYGBP ve LAGB'nin bu peptidler üzerine etkisi benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IntroductionObesity is an important health issue due to recently increased incidence. With unsatisfying results of exercise, diet and medical treatments for obesity in long-term researches, researchers tended to development of new techniques and studies on molecules acting on eating behavior. Recently invented peptides apelin, resistin, visfatin are mostly studied on molecules. About obesity surgery food intake decreasing procedures RYGBP and LAGB are popular interventions with restrictive effects recently.PurposeThis study aimed to measure molecules -apelin, resistin, visfatin- effective on insulin metabolism and obesity in obese patients underwent to RYGBP and LAGB operations and comparing serum values of these peptides between surgical techniques as randomized prospective clinical study.Materials and MethodsFifteen patients underwent to RYGBP and 15 patients underwent to LAGB who are morbidly obese are included in the study. Venous blood samples are obtained from patients and apelin, resistin, visfatin levels are measured before surgery and sixth month after surgery via ELISA. Demographical properties, comorbidities, operations, and complications that are developed in six months follow-up period, stay time in hospital, and body weight before surgery and at sixth month after surgery of patients are recorded.FindingsIn RYGBP group (6 male, 9 female) average age was 39.5 ±8.49 (25-52), in LAGB group (5 male, 10 female) was 35.8 ±6.03 (27-45). There were no significant statistical differences between both groups for age, gender, pre-operative body mass index (p>0.05). Stay time in hospital for RYGBP was more than LAGB group. There wa no differences between groups for weight loss ratio. Resistin levels were measured 9.39±2.06 ng/ml pre-operatively, 5.78±1.81ng/ml post-operatively in RYGBP group, for LAGB group were 8.69±1.61 ng/ml pre-operativley and 5.67±1.01 ng/ml post-operatively and statistically meaningful difference is detected (p=0.000). For apelin those values were 0.38±0.09 ng/ml, 0.29±0.05 ng/ml and 0.38±0.06 ng/ml, 0.3±0.08 ng/ml (p=0.000) respectivly. For visfatin those values were 17.29±2.71 ng/ml, 1.19±2.4 ng/ml, 17.23±1.88 ng/ml, 11.28±1.82 ng/ml (p=0.000) respectivly. There were no statistically meaningful difference for changes in apelin, resistin, visfatin values between groups (p>0.05).DiscussionMorbid obesity became an epidemi for today and there is no sufficient and long-term treatment chance for obesity except surgery. RYGBP and LAGB are performed in common recently for bariatric surgery. Apelin both plays role on obesity and glucose metabolism. High levels of apelin in obese patients suggest that apelin has effect on satiety. In this study apelin levels are decreased after operation in both groups but there was no statistically meaningful difference between groups.Resistin is a peptide causing insulin resistence via disturbing glucose production in liver with high blood levels in obese animals. As the apelin, resistin levels are also significiantly decreased in LAGB and RYGBP groups but there was no statistically meaningful difference between them. Visfatin is a peptide, that contributes on establishment of metabolic syndrome, released from adipocytes and is an insulin-mimicking peptide acting by binding to insulin receptor. In this study we detected significiant decrease in both groups after surgery but no statistically meaningful difference is observed.ConclusionFeeding amount decreasing operations in bariatric surgery, both RYGBP and LAGB, have been compared frequently by investigators recently. According to values obtained by our study RYGBP and LAGB has similar effect on apelin, resistin, visfatin values.In both groups for resisitin, apelin, visfatin values six month after surgery there is no significiant difference between groups but a significant decrease observed.