Kolanjiokarsinoma hücre hattında (TFK-1) suberoylanilid hidroksamik asit'in growth arrest spesifik protein (GAS6) ve AXL üzerine etkisi
Effect of suberoylanilide hydroxamic acid on growth arrest specific protein (GAS6 ) and AXL in cholangiocarcinoma cell line (TFK-1)
  1. Tez No: 509656
  2. Yazar: NESLİHAN HAKLIGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
KOLANJİOKARSİNOMA HÜCRE HATTINDA (TFK-1) SUBEROYLANİLİD HİDROKSAMİK ASİT'İN GROWTH ARREST SPESİFİK PROTEİN (GAS6) VE AXL ÜZERİNE ETKİSİ Neslihan HAKLIGÜR Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2018 Danışman: Prof. Dr. Gülden BAŞKOL ÖZET Kolanjiokarsinoma (KK), safra yollarının epitellerinden kaynaklanan malign bir tümördür. KK'nın insidansı ve mortalitesi dünya genelinde giderek artmaktadır. Asetilasyon ve deasetilasyon gen ekspresyonunun düzenlenmesinde önemli epigenetik mekanizmalardır. Birçok insan kanserinde, asetilasyon seviyesinde değişiklikler olduğu ve çeşitli HDAC'ların overekspresyona uğradığı bildirilmiştir. Kanserde meydana gelen epigenetik değişikliklerin potansiyel geri dönüşümlü olması, epigenetik tedavi seçeneğini ortaya çıkarmıştır. SAHA, bir HDAC inhibitörüdür ve çeşitli tümör hücrelerinde antikanser aktivite gösterdiği bildirilmiştir. RTK'lar, hücre büyümesi, farklılaşması, migrasyon, apopitozis gibi çeşitli biyolojik faaliyetleri kontrol ederler. Reseptör tirozin kinaz yolağının, çoğu kanser türünde anormal aktivite gösterdiği bildirilmiştir. TAM reseptör kinaz ailesinden Axl ve ligandı Gas6'nın, çeşitli insan kanserlerinde aşırı ekspresyona uğradığı, invazyon ve metastazla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Biz bu çalışmada, kolanjiokarsinoma hücre hattında (TFK-1), SAHA' nın, Axl ve Gas6 üzerine etkisini araştırdık. Bu amaçla, TFK-1 hücrelerine, kültür ortamında 48 saat süre ile 2 μM SAHA uygulandı ve süre sonunda hücre kültür medium süpernatantlarında Gas6 ve Axl seviyesi ELİSA yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SUBEROYLANILIDE HYDROXAMIC ACID ON GROWTH ARREST SPECIFIC PROTEIN (GAS6 ) AND AXL IN CHOLANGIOCARCINOMA CELL LINE (TFK-1) Neslihan HAKLIGÜR Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Stem Cell Sciences M. Sc. Thesis, June 2018 Supervisor: Prof. Dr. Gülden BAŞKOL ABSTRACT Cholangiocarcinoma (CC) is a malignant tumor originating from the epithelium of the bile ducts. The incidence and mortality of CC has been increasing worldwide. Acetylation and deacetylation are important epigenetic mechanisms in the regulation of gene expression. Alterations in the level of acetylation in many cancers have been identified and various HDACs have been found to undergo overexpression. The potential reversibility of epigenetic changes in cancer has led to the choice of epigenetic therapy. SAHA is an HDAC inhibitor and it has been reported to exhibit anticancer activity in various tumor cells. RTKs control a variety of biological activities such as cell growth, differentiation, migration, apoptosis. Receptor tyrosine kinase pathway has been reported to exhibit anormal activity in most cancer types. Axl, a member of the TAM receptor kinase family, and its ligand Gas6 have been found to be overexpressed in various human cancers and associated with invasion and metastasis. In this study, we investigated the effect of SAHA on Axl and Gas6 in the cholangiocarcinoma cell line (TFK-1). For this purpose, TFK-1 cells were treated with 2 μM SAHA for 48 hours in culture medium and than the level of Gas6 and Axl in cell culture medium supernatants were evaluated by ELISA method. As a result, it was determined that the SAHA application resulted in a statistically significant increase in the level of Gas6 while causing a statistically significant decrease in the Axl level when compared with the control group.