Sedanter bireylerde süspansiyon egzersizlerinin alt ekstremite kas kuvveti ve denge üzerine etkisi
The effects of suspension training in lower body muscle strength and balance in sedentary
- Tez No: 509657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSEL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter bireylerde süspansiyon egzersizlerinin alt ekstremite kas kuvveti ve denge üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırmaya 30-45 yaşları arasında ki toplam 60 sağlıklı ve gönüllü sedanter birey katılmıştır. Katılımcılar Süspansiyon Kuvvet Grubu ve Geleneksel Kuvvet Grubu olmak üzere eşit 2 gruba rastgele ayrılmıştır. SKG 8 hafta boyunca, hafta 2 gün, 40-45 dk süspansiyon egzersizi uygulanmıştır. GKG ise 8 hafta boyunca haftada 2 gün, 40-45 dk geleneksel kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, el kavrama kuvveti, şınav, squat, mekik, plank ve denge testleri 8 haftalık antrenman programları öncesinde ve sonrasında ölçülmüştür. Sedanter bireylerde süspansiyon egzersizlerinin kas kuvveti gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada elde edilen bulgular sonucunda geleneksel kuvvet antrenmanına oranla süspansiyon kuvvet antrenmanı çalışmaları farklı çıkmıştır. 8 haftalık kuvvet antrenmanı sonucunda; SKG'nin seçilmiş tüm parametrelerinde, GKG'nin squat, mekik, plank, esneklik ve denge parametrelerinde gelişim olduğu tespit edilmiştir. SKG ve GKG grupları son test ölçüm karşılaştırıldığında şınav, squat, mekik ve plank performansları arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, sabit olmayan yüzeylerde uygulatılan kuvvet egzersizleri (şınav, squat, mekik ve plank) geleneksel kuvvet antrenmanlarına göre daha fazla gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca süspansiyon kuvvet egzersizi yönteminin, kuvvet çalışmalarına alternatif oluşturabileceği ve kuvvet gelişimi için daha yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of suspension training in lower body muscle strength and balance in sedentary. A total of 60 healthy, sedentary volunteer aged 30-45 years participated in this study. Participants were randomly divided into two groups that were suspension strength group (SSG) and traditional strength group (TSG). In SSG were applied suspension exercises 8 weeks, twice in a week, 40-45 min. In TSG were applied traditional strength exercises 8 weeks, twice in a week, 40-45 min. In both groups volunteers' anthropometric, hand grip strength, push-up, static squat, crunch, plank and balance performances were measured before and after 8 weeks training programs. As a result of the findings in this research which was made to determine the effects of suspension exercises on muscle strength development in sedentary individuals, suspension strength training studies differ from traditional strength training. At the end of eight week strength training; all parameters in the suspension strength group and only squat, crunches, plank, flexibility and balance parameters were found significantly. When pre and post measures compared between Suspension strength and Traditional strength groups, only push-up, squat, crunches and plank performances were found significantly. As a result, strength training (push-up, squat, crunches and plank) applied on unstable surfaces showed more improvement than traditional strength training. It is also thought that the suspension strength exercise method may be an alternative to force exercises and may be more useful for strength development.