Kanalizasyon terfi istasyonlarındaki hidrojensülfür, karbonmonoksit, metan gazlarının insan ve çevre üzerine etkisi: Mersin İli merkez
Impact of hydrogen sulfide, carbon monoxide, methane gases on human and environment in sewage pumping stations: Centrum of Mersi̇n
- Tez No: 509662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İZCİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de işletilen atıksu arıtma tesislerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Arıtma tesislerinin her biri iş sağlığı ve güvenliği açısından potansiyel bir risktir. Bu çalışmada, Mersin ilinde üç atıksu arıtma tesislerinde bulunan hidrojen sülfür, karbon monoksit ve metan gazları ile ilgili yaz ve kış aylarında gaz ölçümleri Dräger X-am® 5000 gaz ölçüm cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiş, gaz ölçümleri ile birlikte ortam ölçümleri de yaptırılarak tesislerdeki iş sağlığı ve güvenliği yönünden potansiyel risk faktörleri ortaya konmuştur. Sonuç olarak, kanalizasyon terfi sistemlerinde yönetmelikte belirlenen zehirli gazların risk sınırlarına dikkat edilmediği ve yüksek güvenlik sorunu olduğu gözlenmiştir. Gerekli düzenlemelerinin yapılması için değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of waste water treatment facility operated in Turkey is increasing every day. Each of the treatment facilities is a potential risk in terms of occupational health and safety. In this study, gas measurements were made in summer and winter about hydrogen sulphide, carbon monoxide and methane gases in three waste water treatment plants in Mersin province. Potential risk factors in terms of occupational health and safety in facilities were revealed by making gas measurements and environmental measurements together with necessary measures evaluations were made.