Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanısı olan çocuklarda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in children with recurrenturinary tract infection
  1. Tez No: 784992
  2. Yazar: ONUR ERİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan çocuk hastalardaki risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel desende planlanan çalışmamız 01.02.2022-31.07.2022 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine bağlı polikliniklere başvuran 50 tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan çocuk hastaların ebeveynleri ve 50 tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olmayıp başka herhangi bir nedenle başvurmuş olan çocukların çalışmaya katılmakta gönüllü ebeveynleri ile yapılmıştır. Çalışma hakkında bilgilendirilmeyi müteakip, katılmayı kabul eden ve onam alınan ebeveynlere araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan sosyodemografik özellikleri ve ilişkili tıbbi öykülerini araştıran klinik soruları içeren anket formundaki sorular yüz yüze veya telefon görüşmesiyle sorularak cevaplanması istenmiştir. Çalışmamızda ölçek kullanılmamıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 50 tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) hastasının; yaş ortalaması 9,06 (SS:4,55), ağırlık ortalaması 35,68 kg (SS:19,62) ve ortalama persentil karşılığı 61,08 (SS:30,26), boy ortalaması 130,46 cm (SS:25,24) ve ortalama persentil karşılığı 50,68 (SS:37,42) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan 50 tekrarlayan İYE olmayan kontrol hastanın yaş ortalaması 9,12 (SS:9,12), ağırlık ortalaması 37,78 kg (SS:15,99) ve ortalama persentil karşılığı 68,16 (SS:33,29), boy ortalaması 134,72 cm (SS:25,19) ve ortalama persentil karşılığı 52,86 (SS:29,98) olarak bulunmuştur ve iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmaya katılan kızlarda tekrarlayan İYE olanların oranı %58,8 iken erkeklerde tekrarlayan İYE olanların oranı %31,3'tür. Kız cinsiyette tekrarlayan İYE anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur (p=0,018). Tekrarlayan İYE ile ebeveynin eğitim seviyesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p=0,003). İlkokul mezunu olanların çocuğunda tekrarlayan İYE olanların oranı %72,7; lise mezunu olanların çocuğunda tekrarlayan İYE olanların oranı %65,0; üniversite mezunu olanların çocuğunda tekrarlayan İYE olanların oranı %33,3 'tür. Buna göre ebeveynin eğitim düzeyi arttıkça çocukta tekrarlayan İYE azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the risk factors in pediatric patients with recurrent urinary tract infections. Materials and Methods: Our study, which was planned in a cross-sectional design, was carried out between 01.02.2022 and 01.08.2022. 50 pediatric patients with recurrent urinary tract infections and 50 children who did not have recurrent urinary tract infections but who applied for any other reason, volunteered to participate in the study. was made with. After being informed about the study, the parents who agreed to participate and whose consent was obtained were asked to answer the questions in the questionnaire form, which included clinical questions investigating sociodemographic characteristics and related medical histories, prepared by the researchers, face-to-face or by telephone interview. The scale was not used in our study. Results: Of 50 recurrent urinary tract infection (UTI) patients participating in the study; The mean age is 9.06 (SD: 4.55), the mean weight is 35.68 kg (SD: 19.62) and the mean percentile is 61.08 (SD:30.26), the average height is 130.46 cm (SD: 25.24) and the mean percentile equivalent was found to be 50.68 (SD: 37.42). The mean age of 50 control patients without recurrent UTI included in the study was 9.12 (SD: 9.12), mean weight was 37.78 kg (SD: 15.99), and mean percentile was 68.16 (SD: 33.29), height the mean was 134.72 cm (SD: 25.19) and the mean percentile equivalent was 52.86 (SD: 29.98), and there was no significant difference between the two groups (p> 0.05). While the rate of recurrent UTI in girls participating in the study was 58.8%, the rate of recurrent UTI in boys was 31.3%. Recurrent UTI was found to be significantly higher in female gender (p=0.018). There is a significant relationship between recurrent UTI and the education level of the parents (p=0.003). The rate of children with recurrent UTI in primary school graduates was 72.7%; The rate of recurrent UTI in children of high school graduates was 65.0%; The rate of recurrent UTI in children of university graduates is 33.3%. Accordingly, as the education level of the parent increases, recurrent UTI decreases in the child.