Mitokondriyal sitopati öntanılı hastalarda MT-TL1 gen mutasyonlarının incelenmesi
Investigating MT-TL1 gene mutations in patients with suspected mitochondrial cytopathy
- Tez No: 509684
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİN KOCAEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mitokondriyal DNA'nın tRNA ve rRNA genlerini içeren kısımlarında görülen nokta mutasyonları, mitokondriyal protein sentezi mekanizmasını olumsuz etkileyerek oksidatif fosforilasyon işlev bozukluklarına neden olur. Klinikte“Mitokondriyal Sitopatiler”olarak tanımlanan bu klinik tablonun önemli bir kısmını, mitokondriyal tRNALeu (UUR) (MT-TL1) geninde meydana gelen nokta mutasyonları oluşturmaktadır. MT-TL1 geninde görülen m.3243A>G mutasyonu MELAS hastalarının %80'ninde tanımlanmıştır. Ancak, aynı gende tanımlanmış olan m.3256C>T, m.3260 A>G, m.3271 T>C, m. 3291T>C ve m.3303 C>T nokta mutasyonları da mitokondriyal sitopatilerle ilişkilendirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, MT-TL1 geninde belirlenmiş 6 nokta mutasyonunu taranmasına yönelik yenilikçi bir ARMS-PZT yaklaşımı standardize edilmiştir.“Yüksek çözünürlüklü erime eğrisi”(HRM) teknolojisinin kullanımı ile bu yaklaşımın tanımlayıcı hassasiyeti geliştirilmiştir. in vitro koşullarda PZT tabanlı mutagenez çalışmasıyla farklı oranlarda heteroplazmik mutasyon taşıyan rekombinant mtDNA standartları oluşturularak yöntemin sınırları ve hassasiyeti gösterilmiştir. Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı ve Çocuk Hastanesi Nöroloji ünitesinde takip edilmiş ve mitokondriyal sitopati öntanısı almış 219 hastanın kan ve/veya doku örnekleri, geliştirilen yöntem ile taranmıştır. Tarama sonucunda iki hastanın m.3243 A>G mutasyonu, bir hastanın m.3290 T>C varyasyonu ve bir hastanın m.3303 C>T mutasyonu taşıdığı belirlenmiş, mutasyonlar DNA dizi analizi ile doğrulanmıştır. Bu yenilikçi yöntem, MT-TL1 nokta mutasyonlarının taranmasında ucuz, güvenilir ve hızlı bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışma ve sonuçları, hastalarda nadir gözlenen diğer mtDNA varyasyonlarının da taranabilmesi için ileriye yönelik yeni ve teknolojik bir“kavram kanıtı”ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Point mutations in mitochondrial tRNA and rRNA genes cause oxidative phosphorylation defects by negatively affecting protein synthesis function. The majority of“mitochondrial cytopathies”are caused by point mutations in the tRNALeu (UUR) (MTTL1) gene. m.3243A>G mutation in the MT-TL1 gene is described in 80% of MELAS patients. However, other rare mutations such as m.3256 C>T, m.3260 A>G, m.3271 T>C, m. 3291 T>C and m.3303 C>T are also identified in the same gene and associated with mitochondrial cytopathies. Within the scope of this study, a novel ARMS-PCR assay has been standardized to screen for the six described point mutations in the MTTL1 gene. The descriptive sensitivity of this approach was aimed to be improved by combining it with HRM technology. Detection limits and the precision of this novel method is verified by using recombinant mtDNA standards carrying heteroplasmic mutations at different rates which is created by PCR-based mutagenesis. Peripheral blood or skeletal muscle tissue samples of 219 patients, prediagnosed as mitochondrial cytopathies at the Departments of Neurology and Child Neurology Units of Hacettepe University Hospitals were screened using the developed method. The results of the screening procedure revealed two patients to have m.3243 A> G mutation, one patient with m.3290 T> C variation, and one patient carrying m.3303 C>T mutation. These mutations were further confirmed by DNA sequence analysis. This novel ARMS-PCR assay study and its results provide a new and technological“proof of concept”for future screening of other rarely observed mtDNA variations in patients.