Obezite ve depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Research of relationship between obesity and depression
- Tez No: 509686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Şişmanlık (obezite), uzun bir süre ihtiyacın üzerinde enerji alınması sonucu ve vücutta yağ dokusunun artması ile ortaya çıkmaktadır. Daha basit bir tanımla BKİ'nin (Beden Kitle İndeksi) 30 kg/m2'den yüksek değerde olması şeklinde tanımlanmaktadır. Depresyon, obezlerde en sık karşılaşılan psikiyatrik sorun olarak görülmektedir. Çalışmamızın ana amacı Aile Hekimliği Polikliniğine kilo verme talebiyle başvuran fazla kilolu ve obez vakalarda obezite ile depresyon arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmamızın hedefleri; bu özel grupta Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak depresyon olup olmadığını belirlemek, depresyonun şiddetini belirlemek, obezitenin tedavi süreçlerinde etkili parametrelerle depresyon arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine obezite tedavisi için başvuran fazla kilolu ve obez vakalara Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Eş zamanlı olarak vakaların yaş, cinsiyet, medeni durum, fizik aktivite, diyet süresi, kilo verme oranları, geçmiş diyet deneyimi verileri kaydedildi. Yapılan analizlerde vakaların %64,9'unda hafif, orta veya şiddetli depresyon tespit edildi. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, fizik aktivite, diyet süresi ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Geçmiş diyet deneyimi ve vakaların kilo verme oranları ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. Obezite ile depresyon arasında iki yönlü bir ilişki mevcuttur. Çalışmamızın tasarımı bu ilişkinin yönünü belirlemek açısında yeterli olmamakla birlikte vakaların dağılımına bakıldığında çalışmamızda obezite ve depresyon arasındaki kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. Obezite, hemen hemen tüm toplumlarda çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve giderek küresel bir epidemi halini almaktadır. Obezitenin tedavisinde kişiye özel yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Tedavi sırasında hastanın hastalık algısı, inançları ve duygu durum bozukluğunu göz önüne almak tedavinin başarısında kritiktir.
Özet (Çeviri)
Obesity results from getting more amount of energy than required for a long period of time. A simpler definition is to have a BMI (Body Mass Index) higher than 30kg/m2. Depression is the most frequent psychological problem among obese people. The main purpose of our study is to analyze the relationship between obesity and depression among obese or overweight people who consult with Family Practice Polyclinic in order to lose weight. The objectives of our study is to determine if depression exists or not in this particular study group using Beck Depression Scale, to determine the severity of the depression and to understand whether there is a relationship between the parameters which are effective in the obesity treatment and depression. In our study, the Beck Depression Scale is applied to the overweight or obese people who consult with Mersin University Faculty of Medicine Family Practice Polyclinic for obesity treatment. Their age, sex, marital status, physical activity, duration of diet, ratio of weight loss and previous diet experiences are recorded at the same time. As a result of the analysis, 64.9% of them are determined to have mild, moderate or severe depression. A statistically significant relationship between depression and sex, age, marital status, educational status, physical activity, or diet duration is not determined to exist. A statistical relationship between depression and previous diet experiences and weight loss ratio is determined to exist. There exist a twofold relationship between obesity and depression. Although the design of our study is not sufficient to discuss about this aspect of the relationship, a strong relationship between obesity and depression is observed in our study group. Obesity is a very common problem in almost all nations, and it is becoming a global epidemic over time. In obesity treatment, it is required to have a personal approach for each individual. During the treatment, a patient's perspective of disease, beliefs and emotional status are needed to be taken into consideration for the sake of treatment success.