Pozitif ve negatif tashihli dişlilerin dişli pompa verimi üzerine olan etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 50971
  2. Yazar: AYDIN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi POZİTİF VE NEGATİF TASHİHÜ DİŞLİLERİN DİŞLİ POMPA VERİMİ ÜZERİNE OLAN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Aydın DİKİCİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Eğitimi Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 71 Diş sayısı 14'ten az olan dişlilerin kullanılması gerektiğinde kayma ve kavrama durumlarının düzeltilmesi, mevcut bir dişli kutusunda eksenler arasının sağlanması tashih yöntemi ile yapılır. Bu yöntemin esası, dişli bölüm dairelerinin dişli gruplarında birbirlerine göre çeşitli konumlardaIV çalıştırılabilmesidir. Doğal olarak tashih yapılmış bir dişlinin bölüm dairesi de yer değiştirecektir. Bu yöntem kullanılarak arızalanmış dişli pompaların atılmadan yeniden kullanıma sunulması mümkün olup olmadığı pozitif ve negatif tashih yapılmış dişlilerin dişli pompa verimine ne derecede etki ettiği araştırılmıştır. Bu amaçla bir deney seti kurulmuştur. Deney setinde kullanılan pompa, elektrik motoru, pompanın farklı devirlerde çalıştırılabileceği bir kayış kasnak sistemi ile bir birine akuple edilmiştir. Dişli pompanın yağ emdiği deponun hemen üzerinde pompa - motor ikilisinin birbiri ile yataklandığı sac altlık bulunmaktadır. Bu şekilde pompa depodan yağı direkt olarak emmektedir. Yağ basma yüksekliğinin pompa üzerindeki etkisinin araştırılması için basma hattı belirli mesafelerde konulan yağ alma ağızları ile birlikte düşey olarak kurulmuştur. Bu çalışmanın temelini oluşturan tashihti dişliler belirlenen tashih değerine göre imal ettirilmiş ve hacimsel verim üzerindeki etkileri, orjinal pompa ile karşılaştırmıştır. Birinci bölümde; dişli pompaların endüstrideki yeri ve önemi, arızalandığında tamirinin mümkün olmayışı ve dolayısıyla milli ekonomiye olan kaybı vurgulanmıştır. İkinci bölümde hidrolik pompalar genel olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde dişli pompalar ve özellikleri geniş olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde dişlilerde tashihin yapılması ve yöntemleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde deney setinin kurulması ve deneylerin yapılması anlatılmıştır. Altıncı bölümde deney sonuçlan değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MSc Thesis AN INVESTIGATION ON EFFECTS OF THE POZİTİF AND NEGATİF CORRECTIVE GEARS ON THE PRODUCTS OF GEAR PUMPS Aydın DİKİCİ Fırat University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Machine Education 1996, Page: 71 When it eas necessary to use the gears having teeth less than 14, the correction of sliding and clutching, arranging the intervals of the axes in a gear box are made with the correction method. Th basis of this method is to be able to operate the gear diametral pitch in gear groups in several pozitons. Naturally, the diametral pitch, of which gear has been corrected, will change its place. By using this method it was searched whether it was possible to rewse the broken gear pumps or not, and it was searched the effects of positive and negative corrective gears on the product of gear pump. For this purpose an experiment set was set up. The pump and electrical motor used in the experiment set were assemled each other with a belt system which would work the pump at differentVI periods. There is a sheet iron over the oil tank where the pump and the motor are sited. In this way, the pump sucks the oil directly from the tank. Pressure line has been sited at certain intervals vertically with the oil taps in order to search the effects of the height of oil pressure on the pump. The corrective gears which forms the bases of this study were produced according to the correction values and the effects on the voluminous product were compared with the original pump. In the first part, the place and importance of the gear pumps in industry, the impossibility of their repairing when broken down and thus the effect to the national economy were emphasized. In the second part, hydrolic pumps were investigated in general. In the third part, gear pumps and their features were estimated in the broad sense. In the fourth part, the correction of gears and its methodswere estimated. In the fifth part, setting up the experiment set and doing the experiments were included. In the sixth part, the results of the experiment were estimated. In the seventh part, the conclusion and proposals were given.