Oküler hipertansiyonlu olgularda ve risk gruplarında standart akromatik perimetri, kısa dalga boylu perimetri ve optik koherens tomografi parametrelerinin ilişkisi
The relationship of standard achromatic perimetry, short wavelength perimetry and optical coherence tomography parameters in ocular hypertension cases and risk groups
  1. Tez No: 772103
  2. Yazar: CEYDA BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜRBÜZ KÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Oküler hipertansiyonlu (OH) olgularda demografik ve klinik özelliklerin incelenmesi, Standart akromatik otomatik perimetri (SAP), kısa dalga boylu perimetri (SWAP) ve optik koherens tomografi (OKT) parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması planlandı. Ayrıca S.T.A.R. (Scoring tool for asessing risk) risk analizörü kullanılarak belirlenen risk gruplarında da bu ilişkinin araştırılmasının yanı sıra, risk grupları arasında belirleyici özelliği olan parametreler ve bu parametrelere ait değerlerin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2010-Ocak 2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği Glokom Biriminde OH tanısı alan 61 olgunun 61 gözü dahil edildi. Tüm olgulara rutin oftalmoskopik muayene çerçevesinde; otorefraktometri (Potec PRK-5000; Potec, Co. Ltd, Korea), tashihle en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (Snellen eşeli-LogMAR), diürnal göz içi basıncı (GİB) ölçümü, gonyoskopi, biyomikroskopi ve fundus muayenesi yapıldı. Santral kornea kalınlığı (SKK) (IOPac Advanced Pachymeter, Heidelberg Engineering Inc, Germany) ölçüldü. Tüm olgular Humphrey görme alanı cihazı (HFA II, model 750 Humphrey Instruments, San Leandro, CA) kullanılarak 30.2 tam eşik testi ile değerlendirildi. Tüm olguların Stratus OKT (software version 5.01; Carl Zeiss Meditec, Inc., Dublin, CA) ile retina sinir lif tabakası (RSLT) ve optik sinir başı (OSB) değerlendirildi. Peripapiller RSLT ölçümleri 'Fast RNFL Thickness' protokolu ile ölçülüp 'RNFL Thickness Average Analysis' protokolu ile değerlendirildi; analizde ortalama ve 90 derecelik 4 kadranın ve 12 saat kadranının RSLT kalınlıkları kullanıldı. OSB 'Fast Optical Disc' protokolu ile ölçülüp analizde 'Optic Nerve Head Analysis' protokolu kullanıldı ve vertikal rim hacmi, horizontal rim genişliği, disk alanı, çukurluk alanı, rim alanı, disk çapı parametreleri değerlendirildi. Tüm olgular S.T.A.R risk analizörü kullanılarak düşük, orta ve yüksek riskli olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bulgular: Ailede glokom öyküsü olmayanlarda SAP ve SWAP testleriyle elde edilen ortalama sapma (MD) değeri anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p0,05). Gruplar yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzerlik gösterdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: It was planned to examine the demographic and clinical characteristics of patients with ocular hypertension (OH) and to investigate the relationship between standard acromatic automatic perimetry (SAP), short-wavelength automatic perimetry (SWAP) and optical coherence tomography (OCT) parameters. In addition to investigating this relationship in risk groups determined by using a risk analyzer (scoring tool for asessing risk) S.T.A.R, it was also aimed to determine the parameters that have a determining feature among the risk groups and the values of these parameters. Materials and Methods: 61 eyes of 61 patients diagnosed with OH in Ankara Numune Training and Research Hospital 1st Eye Clinic Glaucoma Unit between January 2010 and January 2011 were included in this study. Routine ophthalmoscopic examination including autorefractometry (Potec PRK-5000; Potec, Co. Ltd, Korea), best corrected visual acuity with correction (Snellen chart-LogMAR), diurnal intraocular pressure (IOP) measurement, gonioscopy, biomicroscopy and fundus examination were performed in all patients. Central corneal thickness (CCT) (IOPac Advanced Pachymeter, Heidelberg Engineering Inc, Germany) was measured. All subjects were evaluated with the 30.2 full-threshold test using the Humphrey visual field device (HFA II, model 750 Humphrey Instruments, San Leandro, CA). Retinal nerve fiber layer (RNFL) and optic nerve head (ONH) were evaluated in all cases with Stratus OCT (software version 5.01; Carl Zeiss Meditec, Inc., Dublin, CA). Peripapillary RNFL measurements were measured with the 'Fast RNFL Thickness' protocol and evaluated with the 'RNFL Thickness Average Analysis' protocol; RNFL thicknesses of 4 quadrants with 90 degrees and 12 hour dials and average RNFL were used in the analysis. ONH was measured with the 'Fast Optical Disc' protocol and the 'Optic Nerve Head Analysis' protocol was used in the analysis, and the vertical rim volume, horizontal rim width, disc area, concave area, rim area, disc diameter parameters were evaluated. All cases were divided into 3 groups as low, medium and high risk using S.T.A.R risk analyzer. Results: The mean deviation (MD ) values obtained by SAP and SWAP tests were found to be significantly lower in patients without a family history of glaucoma (p0.05). The groups were similar in terms of age and gender distribution (p>0.05).