Diyarbakır ve Malatya il sınırları içerisindeki tatlısularda yaşayan balık (teleostei) ve ikiyaşamlı (amphibia) türlerinin taksonomisi ve dağılışı üzerine çalışmalar
Distribution and taxonomic studies on freshwaternfish (teleostei) and amphibia spacies that living freshwater of Diyarbakir and Malatya province
- Tez No: 509750
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARADEDE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diyarbakır ve Malatya illeri Fırat ve Dicle Havzalarında bulunan illerdir. Bu alanlardaki balık ve amfibi çalışmaları oldukça sınırlıdır. Bu amaçla Diyarbakır ve Malatya illeri balık ve amfibi faunasını ortaya koymak amacıyla Eylül 2016 – Mayıs 2018 tarihleri arasında bölgede balık ve amfibi örnekleri toplanmış ve sistematik açıdan değerlendirilmiştir. Araştırmada, Diyarbakır ilinde 8 familyaya ait 33 balık türü ve 4 familyaya ait 6 amfibi türü, Malatya il sınırları içerisinde ise 7 familyaya ait 30 tür balık türü, 4 familyaya ait 6 amfibi türü tespit edilmiştir. Çalışmamızda hem Diyarbakır hem de Malatya illeri için yeni tür kaydı olmamakla beraber, çok sayıdaki lokalitelerden ilk defa örnekleme imkanı olmuştur. Dicle Nehri'nde daha önceki çalışmalarda rapor edilen Luciobarbus subquincunciatus, Aspius vorax, Schistura chrysicristinae ve Cobitis kellei türlerine rastlanmamıştır. Bunun nedeni, söz Son yıllarda nehir ve bağlantılı kollar üzerinde oluşturulan barajlar ve bölgedeki yoğun tarımsal faaliyetler nedeniyle sucul ortamların yaz aylarında kuruması veya aşırı kirletilmesi olduğu düşünülmektedir. Hem Diyarbakır hem de Malatya il sınırları içerisinde Bufotes variabilis, Pelophylax ridibundus ve Hyla savignyi olmak üzere üç kuyruksuz kurbağa türü, Salamandra infraimmaculata ve Neurergus strauchii olmak üzere iki kuyruklu kurbağa türü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diyarbakir and Malatya are found in the Euphrates and Dicle basins. Fish and amphibian studies in these provinces are rather limited. For this purpose, fish and amphibian specimens were collected from region between September 2016 and May 2018 in order to reveal the fish and amphibian fauna of Diyarbakir and Malatya. In the study, 33 fish species belonging to 8 families and 4 amphibian species belonging to 4 families and 30 species belonging to 7 families and 4 amphibian species belonging to 4 families were found in the province of Diyarbakır. In this study both Diyarbakır and Malatya have not been registered as new species, but they have been able to sample from many localities for the first time. Luciobarbus subquincunciatus, Aspius vorax, Schistura chrysicristinae and Cobitis kellei were not reported in Dicle River that reported in previous studies. It is thought that the aquatic environments are dry or extremely polluted during the summer months due to the dams built on the rivers and associated limbs in recent years and intense agricultural activities in the region. Within the province of Diyarbakır and Malatya provinces, three frog species, Bufote svariabilis, Pelophylax ridibundus and Hyla savignyi, two semender species, Salamandra infraimmaculata and Neurergus strauchii were identified.