İşletmelerde sosyal medya yönetiminin pazarlama performansına etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the determination of the effects of social media management in marketing performance in enterprises
  1. Tez No: 509761
  2. Yazar: ABDULLAH MOHAMMED AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal medya yaygınlaştıkça kullanım alanları gelişmektedir. Sosyal medya pazarlama uygulamaları bunlardan sadece bir tanesidir. Dijital pazarlama, özellikle sosyal medya pazarlaması, müşteriyi bilinçlendirmiş ve aktif hale getirmiştir. Günümüzde özellikle mobil teknolojilerin kullanım ağının hızla genişlemesi sosyal medya kullanım oranlarını da hızla artırmaktadır. Üreticiden tüketiciye değer zincirinin her aşamasındaki faaliyetlerde sosyal medya bir pazarlama aracı olarak kullanılır hale gelmiştir. Pazarlama yöneticilerinin sosyal medya üzerinden pazarlama yöntem ve taktiklerine ayrı bir önem vermesinin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu gereklilikten hareketle bu çalışmada pazarlama yönetiminde sosyal medya yönetiminin yeri ve önemi incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu araştırma birincil veri toplama yöntemlerinden birisi olan anket tekniğiyle veriler toplanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca çalışmanın ilk iki bölümünde yer alan ve araştırmaya (anketin hazırlanmasına) temel teşkil eden bilgiler ise literatür taraması yoluyla toplanmıştır. Araştırmada katılımcı profillerini belirlemeye yarayan demografik sorular ve çalışma doğrultusunda sosyal medya yönetiminin pazarlama performansına etkisini değerlendirmeye yönelik ölçekler analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
As social media becomes widespread, usage areas are developing. Social media marketing applications are just one of them. Digital marketing, especially social media marketing, has made the customer aware and active. Today, especially the rapid expansion of the usage network of mobile technologies is rapidly increasing the usage rates of social media. Social media has become a marketing tool for producers in every stage of the consumer value chain. It has become inevitable for marketing managers to attach special importance to marketing methods and tactics through social media. In this study, the role and importance of social media management in marketing management is examined and the results are evaluated. This study was conducted by questionnaire technique that is one of the primary data collection methods and the results were evaluated statistically. The obtained data were analyzed by SPSS 22 packet program. In addition, the information in the first two chapters of the study, which constitute the basis for the survey, has been collected through literature review. Demographic questions for identifying participant profiles in the study and scales for evaluating the effect of social media management on marketing performance were analyzed