Porsuk Çayı'nın su kalitesinin bulanık mantık metodu ile değerlendirilmesi
Water quality modelling with fuzzy logic in Porsuk creek
  1. Tez No: 182578
  2. Yazar: ERSİN ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kütahya ili Murat Dağları eteklerinden doğan Porsuk Çayı, Kütahya veEskişehir illerinin kullanma suyunu sağlamaktadır. Canlı yaşamının sürdürülebilmesiiçin zorunlu olan su kaynaklarının korunması açısından su kalite çalışmaları oldukçabüyük bir önem taşımaktadır. Özellikle hızlı nüfus artışı ve sanayileşme mevcut sukaynaklarını tehdit etmektedir. Bu sebepten kısıtlı su kaynaklarının hangi amaçlarlakullanılacağının önceden tespiti gerekmektedir.Bulanık mantık kuramı, 1965 yılında Askerzade tarafından kesin olmayan, birbaşka deyişle bulanık olan bilgiyi ifade etmek ve işlemek amacıyla ortayakonmuştur. Bulanık sistemler, teorik ve matematik yaklaşımlardan bağımsız birçözüm algoritması temsil ettiğinden bir sistemin modellenmesinde yaklaşık ve kolaybir çözüm sunar. Şu an günümüzde bulanık mantık teorisiyle çalışan bir çok sistemvardır.Bu tez kapsamında bulanık mantık yöntemi kullanılarak Porsuk Çayı'nınkirlilik profili ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Porsuk Creek, emerging from the skirts of Murat Mountain in Kütahyaprovince, supplies freshwater for Kütahya and Eskişehir. Water quality studies arenecessary in order to protect the water sources in terms of sustaining living life. Theexisting water sources have been threatened by rapid population rise andindustrialization. Therefore, for what reasons the limited water sources will be used,should be determined earlier.The theory of fuzzy logic was introduced by Askerzade in 1965 to indicate theindefinite but unclear knowledge. The fuzzy systems present an approximate andeasy solution in modeling of a system on account of that they represent a solutionalgorithm independent of theoretical and mathematical approches. At the moment,quite a few systems are operated by fuzzy logic theory.In this thesis, the pollution profile of Porsuk Creek was carried out using fuzzylogic method.