Bingöl ilinde açık işletmetlerde yaygın olarak kullanılan ağır iş makinalarının teknik ve performans incelenmesi
Technical and performance analysis of heavy duty machines used for open facilities in Bingol
- Tez No: 509780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş makineleri madencilikte son derece önemli olan bir uygulama alanıdır. Dünyada gelişen teknoloji ile kapalı ocaklar daha az tercih edilir durumdadır. Açık ocaklarda üretim daha fazla olmakla birlikte, iş makinelerine bağımlılıkta fazla olmaktadır. Herhangi bir maden sahasında iş makinelerinin seçimi ve performansı son derece önem taşımaktadır. Ocak kurulacağı zaman baştan yapılan yanlış makine seçimi zarar, doğru makine seçimi ise sürekli kar getirir. Bundan dolayı açık ocakların planlama aşamasında mevcut rezervin bir haritası çıkarılmalı, yan kayaçları ve topoğrafyaya göre bir makine seçimi yapılmalıdır. Sürekli makine performans takip edilmeli ve yeni teknolojiler takip edilmelidir; eğer yeni bir makine üretilmiş ise hesaplamalar yapılmalı, yeni makine ile çalışmak daha karlı ise eski makineden vazgeçilmeli ve yeni makine ile devam edilmelidir. Bu tez çalışmasında Bingöl ilinde bulunan açık işletmelerde kullanılan ağır iş makinalarının teknik ve performans değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work machines are a very important application in mining. With the developing technology in the world, it has been passed to open pits from closed pits, more production in open pits than open pits, but it is more dependent on pits in open pits. The choice and performance of any mining machinery is extremely vital. The wrong machine selection made from the beginning causes permanent damage, and the right machine selection brings profit consistently. For this reason, a map of the existing reservoir should be removed during the planning stage in the open pits and a machine selection should be made according to the side rocks and topography, and the machine performance should be followed and the new technology should be continuously monitored. If a new machine is produced, calculations should be made. The machine should be continued with the new machine being discontinued. In this thesis study, information about the machines used in general in Bingol province is given and performance characteristics are revealed.