Örgüt-çevre etkileşimi açısından kriz yönetimi
Crisis management in relation to organization environment interaction
  1. Tez No: 109344
  2. Yazar: AYSUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Prof.Dr. ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTÇE VRE ETKİLEŞİMİ AÇISINDAN KRİZ YÖNETİMİ Aysun ÇETİN Danışman: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL 2001-Sayfa: 124 Jüri: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Günümüzde işletmelerin çevresi dinamiktir ve sürekli değişim halindedir. Çevresel dinamizm ve değişimin sürekliliği, birer açık sistem olan işletmeleri etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Bu şartlarda işletmelerin yaşama ve gelişme gücüne sahip olmaları ancak içinde bulundukları çevreye uymaları ile mümkün olmaktadır. Çevrede meydana gelen değişimlere, yapısal özellikleri ve/veya yönetim yetersizliği gibi nedenlerle uyum sağlayamayan işletmeler de kriz ortamına sürüklenmektedir. İşletmelerin normal zamanlardaki iş yapma ve karar verme alışkanlıklarıyla kriz şartlarına cevap vermeleri zordur. Bu nedenle kriz dönemlerindeki yönetim politikalarının farklı olması gerekir. Kriz dönemlerinin farklı uygulamalar gerektirmesi ise işletmelerde 'Kriz Yönetimi' denen uygulamalar setini gündeme getirmiştir. Öte yandan küreselleşme nedeniyle dünya işletmeleri ile entegrasyonun söz konusu olduğu bu geçiş döneminde, işletmelerin kriz yönetimi bilgilerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyacakları da bir gerçektir. Bu çalışma da krizlerin ve kriz beklentilerinin yoğun olduğu ülkemizdeki işletme yöneticilerinin krize hazırlıklı olma, krizleri en az zararla atlatabilme ve krizden güçlenerek çıkabilmelerine yardımcı olmak amacıyla kaleme alınmıştır. 'Örgüt Çevre Etkileşimi Açısından Kriz Yönetimi ' başlıklı bu çalışmanın teorik kapsamı içinde kriz kavramı; krize sebep olan iç ve dış çevre faktörleri; kriz süreci ve sonuçlan; işletmelerde kriz yönetimi ve işletme yönetimlerinin örgüt- çevre uyumunu sağlamada yararlanacakları yöntemler ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise; Erzurum'da faaliyette bulunan İmalat sanayi işletmelerinde kriz yönetimi üzerine yapılan araştırmanın sonuçlan üzerinde durulmuştur. ? ı y_H ?MmırDivıv a ma_m n. n nnra bo'»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS CRISIS MANAGEMENT IN RELATION TO ORGANIZATION - ENVIRONMENT INTERACTION Aysun ÇETİN Supervisor: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL 2001-Page: 124 Jury: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Today organizations live in dynamic environments and change constantly. Environmental dynamism and complexity and contineity of change effect organizations which are open systems and urge them to change. In this conditions, organizations' ability to live and thrive depends on their adaptation to the environment in which they live. In the organizations which don't adapt themselves to the external environmental changes, due to their structual characteristics and/or managerial insufficiency, crisesis indespensable. It is difficult for organizations to response to the crises with their traditional ways of doing job. For that reason, they have to possess different management policies. In crises periods the need for new practices brings about a series of so- called“Crisis Management”. On the other hand, it is a fact that due to the globalization, particularly in transition times which necessitate entegraiton with the global firms, they need knowledge of“Crisis Management”much more then normal times. This research has been prepared with a view to help manager get ready for crises, get rid of it with the least possible damage and emerge from it with a new dynamism and strength. In the theoretical context of this research entitled“Crises Management in Relation to Organization - Environment Interaction ”such topics as definition of crises, external and internal factors lead to it, process of crises and its consequences, crises management in organizations and the methods managers are to make use of to maintain organizations adaptation to external environment have been dealt with. In the field study part, we have dwelt on the results of the crises management.