Tekirdağ ve yöresinde süt ineği barınaklarının çevre şartları ve ahırların mevcut durumu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 29316
  2. Yazar: HALİM BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
II 'ET ülkemizde hayvancılık sektörü içinde süt ineci yetiştiriciliğinin payı artmaktadır, Trakya Sö'lgesi de süt sığırı bakımından en yoQun bölgelerimizden biridir“ Süt s ı Çı ı r :ı y e t. i. ş t i r i c i 1 i Q i n d e v e r i m i. n k o r u n ma s i ”ü r e !:. i m i. n a r t 't ı r 1 1 m a s ı.i c i n b a k ı m., ta e s 1 en m e n i n y a n ı n d a S.? a r ı n a k 1 a r x 1 1 yapı elemanı ve çevre ©artlarının iyi etüd edilmesi gerek i r. Etüd edilen Tekirdağ, Malkara, Muratlı'ya başlı il köy ve 23 ahırda ölçüm, anket, kroki» gözlem ve fotoğraflarla işletme s a h i p 1 e r i n den a 1 1 n an b i 1 g i l e r d eoe r 1. eri ri i r i 1 in i ş t i r. Yöremizde ele alman ahırların inşasının plandan u~ak olduQu gözlenmiştir. Kurulacak ahırların çevre şartlarına dikkat etmeden komşu ahırlar emsal alınarak yapımı yoluna gidi İmi ş tir,, Etüd edilen işletmelerin hepsi tek katlı kapalı duraklı ahır olarak yapılmıştır. Duraklar tek sıralı ve çift sıralı olduQu halde durak ebatları açısından farklılık arzetmektedir“ Yemlik yolu sadece 4 ahırda düşünülmüş, yemlik gen i ş 1 i Q i büyük bir kısmında ”/. 57' inde 40-50 cm genial iQinded ir « Durma yeri uzunluğu.170-300 cm a.rasınü*. değişmektedir. Ancak 10 ahırda durma yeri;, idrar kanalı, servis yolu sınırları belirlenmemiştir., İdrar kanalı genişlikleri.12-30 cm, servis yolu genişi iQ.i 45-165 arasındadır“ yeterli altlık kul lanı 1 may an ahırlarda karışık olduQu göslenmiş, çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Hayvan sayısına göre ahır usunluÇfU.nu ve yeterli olduQu halde yapı elemanlarının ölçüleri ve y e r ? 1 e ş t iril m e s i ri d e p 1 a n s ı z 1 1 k g ö r ü 1 m e k t e d ir ”Ahırların temelinde daha çok betonarme kullanılmıştır Taş ve sıkıştırılmış toprak da kullanılmıştır. Duvarların“ 50' si briket 7”36 ' sı tuQla X 14 ' ü kerpiçten yapılmıştır. Çatı şekli en çok beşik çatı aric-3.k sundurma ve düz çatı şekli de inşa edilmiş, çatı ma İşemesi olarak ki re mi, t k u 1 1 a n 1 1 m ı s 1 1 r. Ahırların tavanı ahşaptan yapılmıştır,, Ahırların içi 16 işletmede sxvancliQi halde badanalanmamış, gübreler ile» kirli olduQu görülmüştür. Etüd edilen işletmelerde havalandırma bacasının ve pencere toplam yüzeyinin yetersiz olduQu gözlendiği halde mevcut havalandırma bacası ve pencerelerden bile istifade edilmemektedir. Nispi rutubet miktarının yüksek olduQu yöremizde ısı ve nem dengesinin sa.Qlanmas.inda ve havalandırma miktarında eksiklik olduQu g ö r ü İm ü ş t ü r“Ill Bi Iqi lendiri Imeye.?-'&? yeni 1. iö,e açık olan yörede tarım t «ski laklarının eÇitim ve yayım yolu ile götürecekleri hikmetler sonucu eksiklikler giderilebileceği gibi yeni edi 1 seek ahırlar için çevre şartlar :ıro. uygun projeler h a :;; ı r i a n m a s ı n a dsı y a r d ı m c :ı. o 1 u n a b i. 1 i r ”msö
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The? share of the mi 1 k t..:al ; It bribed I ng within gt.oc'l;-- breed ing sector' in our country is i ncreased“ Thrace Region is i. no- of the most important regions, in coin!., of I be mi 11; cstile breeding. Besides feeding, to incr^'-'ss production and to protect productivity in milk cat hie breeding should be str u;. tini ;;ed construction rwntbers of stable and environment i on d i t j. (.'ft-i 1 s, With this aim,, in i wenlyeight stable belong to eleven willage depend on TekirdaQ,, li-s I tara and Muratla Nsn? made measuring,, question a re and obse'-'vation. All this knowledges which nere took from the farmers wore evaluated- According to the results of evaluiion,, constructions of the stable which were s true, tini zed in our region had boon built without depend on a plan.. Tbis stable, generally trad been built as a similars to the other neighbour stable's which were constructed without depend on a plan and enviroment conditional.. All the irtdbie!- which wore at rue: tin i z&ü bad been bu.il t as one..? stroied and stationed in apl te of one or two lined of the stations, in point of station's dimensions were are ehown differently,, The four stable had got only to the rough mail ”rough-wideness of important part 1.1).-: e o'7“A percentage of stables were between 40 - 50 cm «The length of stopping platform was changed between 170 - 300 cm.. But the limits of stopping platform, service road and urine canal were determined in ten stables. Urine canal widness is between 12 30 cm, SeJrvice road~-wldness was between 43 - 16b cm. The ?stable length and wideness according to the animal numbers were enough. Put, measures of construction members hasn't got a plan- This construction members bad built without depend on a plan,. in the ground of stables bad been generally used reinforced concrete, stone and soil pressed..Eightysi. ;?: 86 ”A percentage of the walls had made from brick,, i-4“/'? percentage of the walls had tnaüB from sun-dried brick. The Cradle roof had been mostly used a roof shape., But there were open shed roof and smooth roof «The roof tile? had been used as roof materials» The walls of the stables hadn't got whitewash »Even, There was the manure of animal in stable,, The stable had been dirty by this manureT The stables which were sctrunt.in.ised hadn't got enough window arid to the a- ©ration chimney,, In spite of existing windows in stable were not used to air by farmers» The rate of pr opartionate ofV f >u mudil y is quite high in our region,, The l:>alani.:e between boa t and humudity in Thrace Region is m os i important - Put '!: mp stables mentioned hadn't got enough airetion,, at the? same time, the balance between heat m~>ü humudity had not supplied by ?fartnsrs. As a result of research, The stables in our region haven't got suitable c on sc trillion members :, enough envirüiımeni a jnditionai and a plan., Because of that,, the farmers were >n economic loss,, ît is suggested that more training and agriculture pu.pl icat ion.. This kind of studies will be help to built stables which has got suitable enviroment and c on s t ru r 1 1 on mem be r s ”