Morphological processing in developing readers: A psycholinguistic study on Turkish primary school children
Gelişen okurlardaki biçimbilimsel işlemleme: Türk ilkokul çocukları üzerine ruhbilimsel bir çalışma
  1. Tez No: 509787
  2. Yazar: ENİS UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KIRKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Birçok çalışma farklı dilde biçimbilimsel açıdan karmaşık kelimelerin işlemlenmesini incelemiş ve çeşitli teorik görüşlerin oluşmasına öncü olmuşlardır. Çift-yol modelleri sözcük işlemlemede iki ayrı mekanizma olduğunu savunurken, tek-yol modelleri ise tek bir mekanizma olduğunu ileri sürer. Birbiriyle çelişen bulgularla beraber aynı sonuçların farklı yorumları da iki görüşün savunucularını sağlam ve tartışmasız bir ispatı aramaya devam etmelerini sağlamıştır. Bu tez Türk çocuklarında biçimbilimsel işlemlemenin erken aşamalarını sorgulamıştır. Türkçede çekim eki almış ve yapım eki almış sözcüklerin ilkokul ikinci sınıf ve dördüncü sınıf öğrencileri tarafından işlemlenmesi görsel maskelenmiş hazırlama paradigması kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, sözcük yetenekleri ve imla yetenekleri ölçülerek bu yeteneklerinin sözcük işlemlemenin erken aşamalarındaki etkileri araştırılmıştır. Hem ikinci sınıflar hem de dördüncü sınıflar ek almış sözcükler için hazırlama etkisi gösterirken, her iki sınıf kademesi için de yapım ekli ve çekim ekli hazırlayıcılar arasında istatiksel bir fark bulunamamıştır. Bu bulgulara ek olarak, daha iyi sözcük yeteneğine sahip olan katılımcılar tüm koşullarda sözcüklere daha hızlı cevaplar vermişlerdir. Sonuçlar Türk ilkokul öğrencilerinin sözcük işlemlemenin erken aşamalarında sahte ekler, yazımsal benzerlik, ya da anlamsal benzerlikten ziyade ek almış sözcüklere karşı duyarlılığı olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The processing of morphologically complex words has been studies in many languages, leading to a variety of theoretical accounts. While dual-route models advocate two distinct mechanisms for word processing, single route models suggest a single mechanism. Contrasting findings as well as the different interpretations of the same results have kept the advocators of both accounts searching for a solid and undisputable justification for their views. This thesis investigated the early stages of morphological processing in Turkish children. The visual masked priming paradigm was used to investigate the processing of Turkish inflected and derived words by second-grade and fourth-grade primary school children. Furthermore, the spelling skills and vocabulary skills were measured to further investigate how these skills modulate early word processing. Both the second graders and the fourth graders showed priming effects for affixed words, with no significant differences between derived and inflected primes in the two grade levels. It was further found that the participants with higher vocabulary skills responded faster in all conditions. The results suggest a sensitivity for affixes in the early word processing of Turkish primary school children rather than a sensitivity for pseudo affixes, orthographic overlap, or semantic similarity.