Şanlıurfa yöresi silajların ham besin madde içeriklerinin belirlenmesi
Determination of crude nutrient content of silages in Sanliurfa province
  1. Tez No: 509815
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KİRKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yetiştirilen yem bitkilerinin iklim, toprak ve bölgeye göre değiştiği bilinmektedir. Şanlıurfa yöresinde yetiştirilen ve muhafaza edilen ya da silajı yapılan yem bitkilerinin besin madde içerikleri hakkındaki araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmada Şanlıurfa İlinde Akçakale, Birecik, Ceylanpınar, Haliliye1, Haliliye2, Hilvan, Siverek ve Viranşehir İlçelerinden temin edilen mısır silajlarının besin madde içeriklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla 8 İlçe grubunda pH, kuru madde, ham protein, ham yağ, ham kül, NDF, ADF, Fleig puanları ve ham selüloz düzeyleri tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda pH değerleri ( 3.74-4.36), %KM (28,52 -30.76), HP (7.21-8.02) HY (1.94-2.17), HK (5.996.57), HS (24.76-26.63), NDF (46.10-50.49), ADF (27.84-32.53), Fleig Puanı (93-117) aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the feed fodder grown varies according to climate, soil and region. Research on the nutrient content of forage crops grown or preserved in the Şanlıurfa region or silage is limited. In this study, it was aimed to determine the nutrient contents of maise silages obtained from Akçakale, Birecik, Ceylanpınar, Haliliye1, Haliliye2, Hilvan, Siverek and Viranşehir Provinces of Şanlıurfa. For this purpose, pH, dry matter, crude protein, crude fat, crude ash, crude cellulose, NDF, ADF and Fleig scores were determined from different regions. In this study, pH values (3.74-4.36), DM% (28.52-30.76), CP (7.21-8.02) CF (1.94-2.17), CA (5.99-6.57), CC (24.76-26.63), NDF 46.10-50.49), ADF (27.84-32.53) and Fleig Score (93-117).