Sosyal çalışma görevlilerinin tükenmişlik düzeyleri ve süpervizyonun önemi: İstanbul ili örneği
The level of burnout of social workers and the importance of supervision: The case of Istanbul province
- Tez No: 509826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÖZSOY ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı farklı kuruluş tiplerinde görev yapan sosyal çalışma görevlilerinin tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve tükenmişliği önleme ve azaltma yolu olarak süpervizyonun önemini tartışmaktır. Bu çalışma, tekli ölçmeye dayalı veri toplanan, betimleyici ve niceliksel bir çalışmadır. Bu araştırmada basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri 2018 yılı içerisinde toplanmış olup İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı 239 sosyal çalışma görevlisi ile yapılmıştır. Tükenmişlik sendromu, insanlarla yüz yüze çalışan meslek gruplarında daha fazla görüldüğü, bu sebeple sosyal hizmet alanında çalışanlarda da karşılaşıldığı görülmektedir. Süpervizyon sisteminin de ülkemizde sosyal hizmet alanında ihtiyaç duyulduğu ancak uygulanmadığı bilinmektedir. Bu çalışmada; sahada çalışan profesyonellerin orta düzeyde tükenmişlik yaşadığı ve süpervizyon ihtiyacının yoğun olduğu sonucu elde edilmiştir. Tükenmişliğin çalışanları, müracaatçı gruplarını ve kurumları etkileyen bir sendrom olduğu ve sosyal hizmet alanında uygulamada yaşanan sorunların tükenmişlik düzeylerine olumsuz yönde bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda; bireysel ve örgütsel düzeyde çalışmaların yapılması ve etkin bir yol olarak yapılandırılmış bir süpervizyon sisteminin geliştirilmesi ile tükenmişliğin azaltılması veya önlenmesi mümkündür. Anahtar Kelimeler Tükenmişlik, süpervizyon, sosyal çalışma görevlisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this research is to determine the burnout levels of social worker in different types of organizations affiliated to the Ministry of Family and Social Policies and debate the importance of supervision as a way of prevention and reduction of burnout. This study is a descriptive and quantitative study of collecting data based on a single measurement. Simple random sampling technique was used in this study. The research data were collected during the year of 2018 and were made with 239 social workers affiliated to Istanbul Provincial Directorate of Family and Social Policies. Burnout syndrome is seen more often in occupational groups working face-to-face with people, so it seems that they are also encountered in the field of social work. Supervision system is also needed in the field of social services in our country, but is not implemented. In this study; the result was that the professionals working at the field experienced moderate burnout and the need for supervision was intense. It has been understood that burnout is a syndrome that affects employees, client groups and institutions, and that it has an adverse effect on burnout levels of problems in practice in the field of social services. In this context; it is possible to reduce or prevent burnout by implementing applications at the individual and organizational level and by developing a structured supervision system as an effective way. Key words Burnout, supervision, social worker, Ministry of Family and Social Policies.