The relationship between the burnout and technostress levels of EFL instructors: A mixed study in Turkey
Üniversitelerin hazırlık programlarında İngilizce öğretmekle yükümlü öğretim görevlilerinin teknostres ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 702806
  2. Yazar: OĞUZHAN YANGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küresel çapta COVID-19 pandemisinin başlangıcıyla birlikte, başta eğitim olmak üzere tüm hayatımız önemli ölçüde olumsuz etkilendi. Bu etkilerin daha iyi anlaşılabilmesi için, bu çalışma pandemi sürecinde yabancı dil öğretim görevlilerinin teknostres ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek, gelecek yıllarda çevrimiçi eğitimin önemi ve rolüne dair tavsiyelerde bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Maslach MBI-ES tükenmişlik ölçeğinin Türkçe adaptasyonu ile Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme ölçeği Tükiyedeki vakıf ve devlet üniversitelerinde yabancı dil öğretim görevlisi olarak çalışan 188 kişilik bir örneklem grubuna uygulanmıştır. Aynı zamanda, 10 İngilizce öğretim görevlisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğretim görevlilerinin orta düzey teknostres seviyesine ve düşük düzeyde tükenmişlik seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, 21-25 yaş ile 41 yaş ve üzeri katılımcılar teknostres seviyesi en yüksek grup olarak bulunmuştur. Öğretim görevlilerinin tükenmişlik düzeylerine bakıldığında da 21-25 yaş grubundaki katılımcıların en yüksek tükenmişlik düzeyine sahip grup olduğu görülmüştür. Sosyo-demografik veriler incelendiğinde, araştırmanın bulguları kadın öğretim görevlilerinin teknostres düzeylerinin önemli oranda daha fazla olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizi sonucu bazı tükenmişlik türleri ile teknostres düzeyleri arasında da bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, İngilizce öğretmeni adaylarının teknoloji okur yazarlığını arttırmak ve onları gelecek yıllardaki çevrimiçi dil öğretiminin artan rolüne hazırlamak için İngilizce Öğretmenliği programlarının müfredatının çevirimiçi eğitimin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
With the global COVID-19 pandemic outbreak, our lives, especially education, have been adversely affected. This research investigates the relationship between technostress and burnout levels of English language instructors amidst the pandemic and makes recommendations about the role of online language education in the coming years. In the study, Turkish adaptation of Maslach's MBI-ES and Defining Teacher's Technostress Level Scale were administered to a sample group of 188 English instructors working at State and Foundation Universities in Turkey. Semi-structured interviews were also conducted with 10 English language instructors. The findings indicate that instructors have medium level of technostress and low level of burnout. At the same time, participants aged 21-25 and 41 years and older were found to be the highest technostress group. When the burnout levels of the lecturers were examined, it was found that the participants in the 21-25 age group were the group with the highest burnout level. Correlation analysis showed that female lecturers had significantly higher technostress levels. The findings indicate a relationship between certain types of burnout and technostress levels of English language instructors. The research implications suggest adapting the curriculum of English language teaching programs to increase the technology literacy of prospective English language teachers and prepare them for the increasing role of online language teaching in the coming years.