Şefkat yorgunluğu ve tükenmişliğin sosyal çalışma görevlilerinin aile yaşantısına etkisi
The effect of compassion fatigue and burnout on family life of social workers
- Tez No: 745492
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal çalışma görevlileri, mesleklerinin doğası ve içinde çalıştıkları bağlamların bir sonucu olarak tükenmişlik ve şefkat yorgunluğu yaşama riski altındadır. Sosyal çalışma görevlileri, travmaya maruz kalan müracaatçılarla çalışırken bazen iş motivasyonu azalmakta, şefkat yorgunlu ve tükenmişlik yaşayabilmektedir. Bu durum bireyin çevresini, ailesini ve arkadaşlık ilişkilerini de olumsuz etkileyerek, fiziksel ve ruhsal sağlığını bozabilmektedir. İş alanından aile alanına yayılan olumsuz durumlar aile yaşamında tatminsizliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle bu araştırma aktif olarak görev yapan sosyal çalışma görevlilerinin şefkat yorgunluğu ve tükenmişlik düzeylerinin aile yaşamlarına olan etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmada, sosyal çalışma görevlilerinin şefkat yorgunluğu, tükenmişlik, iş- aile yaşam dengesi ve aile memnuniyeti düzeylerinin belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında aktif olarak çalışan kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 385 sosyal çalışma görevlisine ulaşılmıştır. Katılımcılara demografik bilgilerinin yanı sıra Şefket Yorgunluğu, Tükenmişlik, İş- Aile Yaşam Dengesi ve Aile Memnuniyetin Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada saha da aktif olarak çalışan ve bu çalışmaya katılan sosyal çalışma görevlilerinin şefkat yorgunluğu ve tükenmişlik yaşadıkları, kadın katılımcıların erkeklere oranla daha fazla tükenmişlik ve şefkat yorgunluğu yaşama riskinin olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal çalışma görevlilerinin Şefkat Yorgunluğu ve Tükenmişlik düzeyleri arttıkça Aile Memnuniyetinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social workers are at risk of experiencing burnout and compassion fatigue as a result of the nature of their job and the contexts in which they work. Social workers can sometimes experience reduced work motivation, compassion fatigue and burnout while working with traumatized clients. This situation can negatively affect the individual's environment, family and friendship relations, and may impair his physical and mental health. Negative situations that spread from the work area to the family area can cause dissatisfaction in family life. For this reason, this research was planned to determine the effects of compassion fatigue and burnout levels of active social workers on family life. In the study, it was aimed to determine the levels of compassion fatigue, burnout, work-family life balance and family satisfaction of social workers and to examine the relationship between them. In this direction, a total of 385 social workers who were selected by snowball sampling method actively working in the Ministry of Family and Social Services were reached. In addition to demographic information, Compassion Fatigue, Burnout, Work-Family Life Balance and Family Satisfaction Scale were applied to the participants. In the research, it was determined that social workers who actively work in the field and participate in this study experience compassion fatigue and burnout, and female participants have a higher risk of experiencing burnout and compassion fatigue than men. According to the results of the research, it was concluded that as the Compassion Fatigue and Burnout levels of the social workers increased, the Family Satisfaction decreased.