Associations between children internal representations, play capacity and clinical level of anxiety
Çocukların içsel temsilleri, oyun kapasiteleri ve klinik kaygı düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 509848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmalar, sembolik oyunun hem bilişsel hem de duygusal süreçlerin ifade edildiği bir süreç olduğunu göstermiştir. Çocukların oyun oynayabilme kapasitesi, onların nesnel ilişkileri ile, özellikle de iç temsillerinin olgunlaşması ve içsel temsillerinin duygu çeşitliliği ile ilişkilidir. Ayrıca literatür, çocuklarda klinik kaygı düzeyinin, onların hem içsel temsillerini hem de oyun kapasitelerini düşürdüğünü göstermektedir. Bu çalışmanın hipotezleri içsel temsiller ile oyundaki bilişsel ve duygusal süreçler arasında pozitif bir ilişki olduğu; fakat çocukların kaygı düzeyi arttıkça, oyun kapasitesinde düşme ve içsel temsillerinde bozulma olacağı yönündedir. Katılımcılar İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışma Merkezine psikoterapi için başvuran 68 çocuktan oluşmaktadır. Sosyal Biliş ve Nesne İlişkileri Ölçeği: Çocukların zihinsel temsillerini değerlendirmek için altı adet Tematik Algı Test kartı (TAT) kullanılmıştır. Öyküleri analiz etmek için Global Derecelendirme Yöntemi (SCORS-G) uygulanmıştır. Ayrıca çocukların bilişsel özelliklerini ölçmek için Oyunda Duygu Ölçeği (APS) kullanılmıştır. Anksiyete düzeylerini değerlendirmek için Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Tarama Ölçeği (ÇATÖ) ve Çocuklar için Davranış Değerlendirme Ölçeği (ASEBA) anksiyete alt ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki yaş, cinsiyet ve sözel yetenekleri kontrol eden korelasyon analizi ile test edilmiştir. Sonuçlar, temsillerin karmaşıklığı ve sosyal nedenselliğin, oyunun organizasyonu, sembolizasyonu ve detaylandırılması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Fakat, keşifsel analizler, nesne ilişkilerinin duygu boyutlarındaki olgunluğun, ikincil duygu kategorileri (örn. rekabet) ile ilişkiliyken, SCORS-G boyutlarındaki azalmanın birincil duygu kategorileri (örneğin öfke)ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, oyundaki olumsuz duygu ifadesi ile kaygı ölçekleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular klinik ve araştırma sonuçları açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research has shown that pretend play is an in which both cognitive and affective processes are expressed. Children's capacity to play has been linked to their object relational world, particularly maturity of representations and affect tone of internal representations in psychodynamic theory. It has also been shown in the literature that clinical level of anxiety disrupts both object relation and play capacity. It is hypothesized that internal representations have association with cognitive and affective processes in play and as the level of anxiety increases, there would be a decrease in children's play capacity. Participants consisted of 68 children who had applied to Psychological Counseling Center at İstanbul Bilgi University for psychotherapy. While Social Cognition and Object Relations Scale: Global Rating Method (SCORS-G) was used to analyze Thematic Apperception Test (TAT) narratives for six TAT cards to assess children's mental representations, Affect in Play Scale (APS) was used to measure children's cognitive and affective processes in play. Finally, Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) and Child Behavior Checklist (CBCL) anxiety scales were used to assess anxiety level. The association between variables was tested by correlation analysis controlling for age, gender and verbal aptitude. The results indicated that an increase in complexity of representations and understanding social causality was associated with an increase in imagination, organization and elaboration of play. However, expression of affects in play was not related to children's mental representations. Yet, follow up exploratory analyses showed that maturity in affective dimensions of object relations was associated with expression of non-primary process affects (i.e. competition), whereas a decrease in SCORS-G dimensions was associated with primary process affect (i.e. aggression). Furthermore, a negative significant correlation was found between expression of negative affect in play, and anxiety scales. Findings were discussed in terms of their clinical and research implications.