Atıf dizinlerinden çıkarılan dergiler ve etkileri
Dropped journals from citation indexes and their impacts
- Tez No: 509849
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Atıf dizinlerinin sunmuş olduğu dergi ve yayın değerlendirme verileri söz konusu dizinlerin popülaritesinin ve atıf dizinlerine atfedilen önemin artmasını sağlamıştır. Atfedilen önemle birlikte bu değerlendirme verilerinden yola çıkılarak bazı ülke ve kurumlarda karar vericiler tarafından ulusal veya kurumsal teşvik programları başlatılmıştır. Bu bağlamda kimi dergi editörleri ve araştırmacılar atıf dizinlerinde yer alan dergi ve yayınlarının etkisini artırmak için bir takım etik olmayan davranışlar sergilemişlerdir. Bu bağlamda atıf dizinleri söz konusu davranışları engellemek ve dizinin yapısının bozulmamasını sağlamak adına ilgili dergileri platformdan uzaklaştırma yoluna gitmektedir. Bu çalışmada atıf dizinlerinden çıkarılan dergiler ve bu dergilerdeki yayınlar incelenmektedir. Çalışma bağlamında ana hipotez“WoS'tan çıkarılan dergiler içerisinde Türkiye adresli olan yayınların WoS'taki tüm Türkiye adresli yayınlara oranı, diğer ülkelerin çıkarılan toplam yayın sayısının o ülkelerin toplam yayın sayısına oranından daha yüksektir”olarak belirlenmiştir. Çalışmamız kapsamında 2005-2015 yılları arasında dizinde yer almaya başlayan ve sonradan çeşitli nedenlerden dolayı WoS platformundan çıkarılan dergiler ve ilgili yayın verileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda 2005-2015 yılları arasında Türkiye adresli yayın bulunduran ve WoS'tan çıkarılan 204 dergi ve bu dergilerde yer alan 13.780 yayın olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak 2005-2015 yılları arasında WoS'tan çıkarılan 20 Türkiye adresli dergi olduğu görülmüştür. WoS'tan çıkarılan dergilerde yer alan Türkiye adresli yayın sayısı, 2005-2015 yılları arasındaki dizinde yer alan Türkiye adresli yayınların (299.044) %4,6'sını oluşturmaktadır. Bu oran diğer ülke oranlarıyla karşılaştırıldığı zaman oldukça yüksektir. Elde edilen sonuçlar çalışmamızın hipotezlerini kanıtlamaktadır. Yayın üretimini artırıcı eylemler tek başına yayın sayısını artırmakla kalmamakta, ayrıca beraberinde olumsuz durumlara da neden olmaktadır. Dergi ve yayın performansını yükseltmek amacıyla kullanılan etik olmayan yolların dizinden çıkarılmayla sonuçlanacağı kimi zaman öngörülmemektedir. Karar vericilerin atıf dizinleri ve performans değerlendirme araçlarından yararlanırken dikkatli olması gerekmektedir. Araştırma kapsamında ortaya çıkan bulgular dergi editörlerine, araştırmacılara ve karar vericilere farklı bakış açıları getirme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Journal and publication evaluation data, which citation indexes has provided, increased the popularity and the importance of the citation indexes. With attributed importance, in some countries and institutions, national or institutional incentive programs have been initiated by decision makers on the basis of these evaluation data. In this context, some journal editors and researchers have exhibited some unethical behaviors in order to increase the effectiveness of the journals and publications in the citation indexes. Therefore, citation indexes go to exclude relevant journals from the platform to prevent such behavior and to protect the index from effects of these unethical behavior. In this study, dropped journals from citation indexes and publications in these journals are examined. In the context of the study, the main hypothesis was identified as“the ratio of Turkey-addressed publications in dropped journals from WoS to all Turkey-addressed publications in WoS is higher than the ratio of publications of other countries in dropped journals from WoS to total number of publication of the other countries in WoS”. Within the scope of this study, data of the journal and journal-related publications which started to take place in the citation indexes and dropped from WoS for various reasons between the years 2005-2015 have been investigated. The results have revealed that 204 journals contain Turkey-addressed publications between the years 2005-2015 and the count of Turkey-addressed publications are 13,780. In addition, the results have shown that 20 Turkey-addressed journals were dropped from WoS between the years 2005-2015. The number of Turkey-addressed publications in the dropped journals from WoS constitutes 4.6% of all Turkey-addressed publications (299,044) in WoS in the period between the years 2005-2015. This rate is quite high when compared with rates of other countries. At the end, the results are clearly a proof for the hypothesis of our study. The actions that increase publication production do not only increase the number of publications but also cause adverse conditions. Sometimes, unethical ways used to improve the performance of journals and publications cause unpredictable results as dropping from the citation indexes. Decision makers need to be careful when they use the citation indexes and their performance assessment tools. The findings of the research have a potential to bring different perspectives to journal editors, researchers and decision makers.