İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel dışlanma ve örgütsel uyum algıları arasındaki ilişki
The relationship between primary and secondary school teachers'perceptions of organizational ostracism and organizational fit
  1. Tez No: 509850
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel dışlanma ve örgütsel uyum algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Bartın merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 403 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın evrenini Bartın kent merkezinde yer alan 11'i ilkokul, 10'u ortaokul olmak üzere toplam 21 okul oluşturmaktadır. Evrendeki 21 okulun tamamına ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılan 237 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırma, tarama modelindedir. Tarama modeli nicel araştırma yöntemlerinden biridir. Tarama modeli varolan durumu olduğu gibi belirlemeye çalışan bir yöntemdir. Araştırmada ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel dışlanma ve örgütsel uyum algıları arasındaki ilişki araştırıldığı için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; ilkokul öğretmenlerinin örgütsel dışlanma algılarının“çok düşük”düzeyde olduğu; örgütsel uyum düzeylerinin“yüksek”olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğretmenlerinin örgütsel dışlanma algılarının“çok düşük”düzeyde olduğu; örgütsel uyum düzeylerinin“yüksek”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between the perceptions of organizational ostracism and organizational fit of primary and secondary school teachers.The population of this study is consisted of 403 teachers working in primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central province of Bartin in the academic year 2016-2017. The population of the study is composed of 21 schools in Bartın city center, 11 of which are primary schools and 10 are secondary schools. All of the 21 schools were reached. The sample of the research is consisted of 237 teachers chosed by appropriate sampling method. The model of the research is the survey model. The survey model is one of the quantitative research methods. The relationship between primary school and secondary school teachers' perceptions of organizational ostracism and organizational fit was investigated in the study, and that's' why the relational survey model was used. According to the results of the research; it was found that the primary school teachers' perceptions of organizational ostracism were“very low”and their organizational fit perceptions were“high”. As a result of the research, it can be seen that the secondary school teachers' perceptions of organizational ostracism are“very low”and their organizational fit perceptions are“high”.