Maintenance policy analysis of gate systems in hydroelectric power plants
Hidroelektrik güç santrallerinde bulunan kapak sistemlerinin bakım politikası analizi
- Tez No: 509901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZGÜR ÜNLÜAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hidroelektrik güç santralleri için bakım politikası saptanması, çözümlenmesi gereken başlıca planlama sorunları arasındadır. Etkin bir bakım politikası, beklenmeyen parça arızalarından kaynaklanan ekonomik kayıpları önlemelidir. Özellikle baz yük elektrik üreticileri arasındaki güç santrallerinin bakım aktivitesi zamanlaması ve tipinin kararı bir santral için çok önemlidir. Bu çalışmada amaç nehir tipi bir hidroelektrik güç santralinin kapakları için bakımla alakalı onarım ücreti, verim kaybı, kayıp satış maliyeti gibi çalışmadığı süre içerisinde oluşan masrafları minimize ederek optimum bir bakım planı bulmaktır. Bir hidroelektrik güç santralinin ana unsurları göz önünde bulundurularak ve bakımla alakalı verileri analiz edilerek buna ulaşılmıştır ve Markov Karar Süreci kullanarak bir optimum bakım stratejisi oluşturulmuştur. Sınırlı ve sınırsız planlama süreleri göz önünde tutulmuş ve santralin fiziksel özellikleri ile piyasa koşulları baz alınarak farklı senaryolar oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, parçaların mevcut durumu ve piyasa şartlarının optimum bakım politikası üzerindeki etkileri hakkında fikir vermiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroelectric power plants' maintenance policy determination is among the major planning issues to be figured out. An effective maintenance policy should prevent economic losses arising from unplanned component outages. It is vital for a plant to decide on the time and type of maintenance activities for power plants, especially if they are among baseload electricity producers. In this study we aim to find an optimum maintenance plan for the gates of a run-off river type hydroelectric power plant by minimizing maintenance related costs such as maintenance fee, efficiency loss, and lost sales cost during inactivity period. We achieve this by considering main aspects and analyzing lifetime data of a hydroelectric power plant. We build a Markov Decision Process model to find an optimum maintenance strategy. We consider both finite and infinite planning horizons, and create different scenarios based on the physical aspects of the plant and market conditions. The results provide insights about the effects of component status and market conditions on optimum policy determination.