Modelling of the Black Sea circulation
Karadeniz akıntısının modellenmesi
  1. Tez No: 50993
  2. Yazar: AKSU YULA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ BEŞİKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Su Ürünleri, Physics and Physics Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Yula Aksu Yüksek lisans tezi, Deniz Bilimleri Enstitüsü Tez yöneticisi: Asst. Prof. Dr. Şükrü BEŞİKTEPE Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mayıs 1995 Bu tez çalışmasında Karadeniz akıntısının iç dinamiğinin matematiksel model sonuçlarıyla karşılaştırması yapılmıştır. Model Eylül 91 veri setiyle 30 dakika aralıkla ve 30 gün boyunca işletilmiştir. Sonuçlar Karadenizin genel akıntı karakterini göstermektedir. Karadenizin 25 m/saniye hızlı çevre akıntısı görülmüştür. Bu çevre akıntısının Türkiye kıyılarında şiddeti artmakta ve menderes yapmak tadır. Çevre akıntısının saat yönünün tersinde dönme yatkınlığı görülmüştür. Enerji döngüleri iç ve dış enerjiler arasındaki transferi açıklamak için kullanılmıştır. Sonuç olarak Karadenizin akıntı sistemi birinci olarak yüzdürme kuvvetinden ve ikinci olarakta rüzgar tarafından sağlanmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AKSU Yula M. S. in Marine Sciences Supervisor: Asst. Prof. Dr. Şükrü BEŞİKTEPE Middle East Technical University June, 1995 The numerical model results are used to investigate the dynamics of the Black Sea circulation and the internal dynamics. The model was initilized with the September 1991 data set and was run for a period of 30 days with time steps of 30 min. The results show the main characteristics of the Black Sea circulation. The Black Sea rim current is well defined with 25 cm/ s average velocity. This rim current intensifies along the Turkish coast and displays a meandering structure. The anticyclonic tendency of currents between this rim current and the coast are well demonstrated. The energy cycle is used to interpret the energy transfer and the interaction between the internal mode and the external mode. The results indicate that the buoyancy effects dominate the forcing to maintain the Black Sea Circulation; the wind driven circulation is only secondary. n