Yüksek performanslı magnezyum esaslı hidrojen depolama alaşımının geliştirilmesi
Development of the high performans magnesium based hydrogen storage alloy
  1. Tez No: 509993
  2. Yazar: FATMA KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Ti, Al, Zr, Pd ve Co ilave elementleri ile MgNi tipi alaşımlar mekanik alaşımlama yöntemi ile sentezlenmiş ve bu alaşımların elektrokimyasal hidrojen depolama karakteristikleri incelenmiştir. Sentezlenmiş alaşımlar arasında en iyi elektrot performansı Mg0.80Ti0.15Al0.05Zr0.05Ni0.95 alaşımında gözlenmiştir. Titanyum deşarj sırasında Mg(OH)2 tabakasına girdiği ve bariyer tabakasını hidrojenin difüzyonu için geçirgen hale getirdiği tahmin edilmektedir. Al ve/veya Al-oksitlerin hidroksit bariyer tabakası boyunca çözündüğü ve bariyer tabakasının kararlılığını düşürdüğüne inanılmaktadır. Zr ilave elementinin ana katkısının, alaşım yapısında elementel hidrojen için ekstra alanların açılmasına yol açabilecek büyük atomik boyutundan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Co ve Pd ilave elementlerinin varlığın yüksek performansa sahip magnezyum esaslı bir alaşım geliştirmek için diğer ilave elementler kadar etkili olmadığı görülmüştür. Hidrojen depolamada alaşımların kapasite koruma oranları ile şarj transfer dirençleri arasında ters orantı vardır. Sentezlenen alaşımların şarj transfer direnci azaldıkça, alaşımın kapasite koruma oranı arttığı gözlenmiştir. Potansiyostatik polarizasyon deşarj tekniği ile hidrojenin hidrojen difüzyon katsayıları belirlenmiştir ve kapasite koruma oranının iyileşmesi, alaşımın ile hidrojen difüzyon katsayıları yakından ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, MgNi alloys with the additive elements of Ti, Al, Zr, Pd and Co were synthesized by mechanical alloying and their electrochemical hydrogen storage characteristics were investigated. Mg0.80Ti0.15Al0.05Zr0.05Ni0.95 alloys were observed to have the best electrode performance among the synthesized alloys. Titanium was estimated to enter into Mg(OH)2 layer during the discharging process and make this barrier layer more penetrable by elemental hydrogen. Al and/or Al-oxides were believed to dissolve selectively throughout the barrier hydroxide layer and thus reduce the stability of this layer. The main contribution of Zr was estimated to arise from its large atomic size which can lead to opening of the extra sites for the elemental hydrogen in the alloy structure. The presence of Co and Pd additive elements appears to be not effective to develop a high performance Mg-based hydrogen storage alloy compared other additive elements. There is inverse realationship between charge transfer resistant and capasity retaning rate of alloys. As the alloy charge transfer resistances decreased, the alloy retention rates increased. Hyrogen diffusion coefficient of alloys was determined with potentiostatic polarization discharge technique and improvement in the alloy capacity retaining rate was closely related with hydrogen diffusion coefficients in the alloy.