Investigation of relationship between body mass index and breakfast habits among university students
Üniversite öğrencilerinin kahvaltı alışkanlıklarının beden kitle indeksi ile ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 509994
  2. Yazar: AHSEN DİLEK KOMAR İKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yetişkinliğe geçiş dönemi olarak bilinen 18-24 yaş grubu gençlerin üniversite öğrencileri oldukları düşünülürse, onların doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olması kendi sağlıkları nedeniyle toplumsal önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3'üncü ve 4'üncü sınıf kadın öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve bunun beden kitle indeksi(BKİ) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U test ve nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher Freeman Halton test kullanılmıştır. p0,05).
Özet (Çeviri)
If the 18-24 age group, known as the transition period to adulthood, is thought to be university students, it is of social importance for them to have the right eating habits. In this study, it was aimed to investigate the relationship between nutritional habits and body mass index (BMI) of 3rd and 4th grade female students of Department of Nutrition and Dietetics, Yeditepe University, Faculty of Health Sciences. Mann Whitney U test was used for two group comparisons of the variables with no normal distribution and Pearson Chi-square test and Fisher Freeman Halton test were used to compare quantitative data in addition to descriptive statistical methods. p 0,05).