On sekiz yaş üstü bireylerde içeriği düzenlenmiş ve düzenlenmemiş süt ürünlerinin tüketim alışkanlıkları ve obezite ilişkisinin araştırılması: Hatay ili örneği
Investigation of consumption of habits for regulated and unregulated dairy products of individuals over 18 years of age and the relationship between obesity:sample of Hatay province
  1. Tez No: 867928
  2. Yazar: BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada on sekiz yaş üstü bireylerin içeriği düzenlenmiş ve düzenlenmemiş süt ve süt ürünlerinin tüketim alışkanlıkları ve obezite ile olan ilişkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda Hatay ili şehir merkezinde oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen on sekiz yaş üzeri 271 tüketici ile Mart-Nisan 2019 tarihlerinde yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan bireylerin %76,4'ünün süt, %95,9'unun yoğurt, %96,3'ünün peynir, %20,7'sinin kefir, %70,5'inin tereyağı tükettiği belirlenmiştir. Süt tüketen bireylerin %30,8'i, yoğurt tüketen bireylerin %55,8'i, peynir tüketenlerin %74,1'i, tereyağı tüketenlerin %30,4'ü günde bir kez tüketirken; kefir tüketenlerin bu ürünü %32,8'lik bir oranla ve ayda bir kez tükettiği saptanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %50,2'sinin içeriği düzenlenmiş süt ürünlerini tükettiği, bu ürünleri tüketen bireylerin ağırlıklı olarak (%40,4) kahvaltıda bu tüketimi yaptığı ve genellikle marketlerden satın aldığı (%97,1) görülmüştür. Bu ürünler içerisinde ise en büyük paya (%38,2) sahip olan ürünün yarım yağlı süt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the consumption habits of individuals over eighteen years of age for regulated and unregulated dairy products and the relationship between obesity. In this context, a face-to-face survey was conducted on March-April 2019 with 271 consumers over eighteen years of age by proportional sampling method in the city center of Hatay Province. According to the results of the study it is stated that 76,4% of the individual participants consumed milk, 95,9% yoghurt, 96,3% cheese, 20,7% kefir and 70,5% butter. While 30,8% individuals consuming milk, 55,8% of individuals consuming yoghurt, 74,1% of those consuming cheese and 30,4% of those consuming butter consume once a day; kefir consumers consumed this product at rate of 32,8% and once a month. It was seen that 50,2% of the individual participants consumed the edited dairy products, 40,4% of them consumed at breakfast and 97,1% of them bought from the markets. Among these products, the highest share (38,2%) was found as half-fat milk.