Yaşlı bireylerde gövde kaslarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin postüral denge ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between structural and functional characteristics of trunk muscles in elderly individuals
  1. Tez No: 510017
  2. Yazar: ECE ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerde gövde kaslarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin bireylerin postüral denge becerileri ile olan ilişkisini incelemekti. Çalışmaya yaş ortalaması 73,39 ± 6,09 yıl olan 54 birey dahil edildi. Gövde kasları Üst Rektus Abdominus (ÜRA), Merkez Rektus Abdominus (MRA), Alt Rektus Abdominus (ARA), Oblikus Externus (OE), Oblikus İnternus (Oİ), Transversus Abdominus (TrA), Lumbal Erector Spina (LES) ve Lumbal Multifidus (LMF) kasları olarak değerlendirmelere alındı. Kasların yapısal özellikleri ultrason görüntüleme yöntemi ile kalınlık olarak fonksiyonel özellikleri ise yüzeysel elektromiyografi ile sinyal genliği olarak değerlendirildi. Derin lumbal kas kuvveti stabilizer biofeedback cihazı ile ölçüldü. Bireylerin postüral denge becerileri Bertec Balance Legacy sistem ile statik olarak gerçekleştirildi. Fonksiyonel denge becerileri Berg Denge Ölçeği ve Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği ile değerlendirildi. Bireylerin yaşam kalitesinin belirlenmesinde SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the structural and functional characteristics of trunk muscles in relation to postural balance skills of individuals in elderly people. Fifty four elderly people with mean age of 73,39 ± 6,09 years was included the study. Trunk muscles were evaluated as Upper Rectus Abdominus (URA), Middle Rectus Abdominus (MRA), Lower Rektus Abdominus (LRA), Obliquus Externus (OE), Obliquus Internus (OI), Transversus Abdominus (TrA), Lumbal Erector Spinae (LES) and Lumbal Multifidus (LMF). The structural characteristics of the muscles were determined as thickness by ultrasound imaging method, the functional properties of the muscles are determined as signal amplitude by superficial electromyography (sEMG). Deep lumbar muscle strength was assessed with Stabilizer Biofeedback device. The postural balance skills of the individuals were performed with the Bertec Balance Legacy System. Functional balance skills assessed with Berg Balance Scale and Tinetti Falling Efficiency Scale. The SF-36 Quality of Life Scale was used to determine the quality of life of individuals.