Adolesan idiyopatik skolyozun ayak antropometrisi ve postüral stabiliteye etkisi
Effect of adolescent idiopatic scoliosis on footanthroopometric and postural stability
  1. Tez No: 796034
  2. Yazar: HÜLYA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, adolesan idiyopatik skolyozun (AİS) ayak antropometrisi ve postural stabiliteye ilişkisini incelemek ve sağlıklı kontroller ile ölçüm sonuçları karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 10- 18 arasında değişen 19 kız, 7 erkek olmak üzere 26 AİS tanılı olgu, 24 kız, 2 erkek 26 sağlıklı kontrol dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm olgularun demografik bilgiler kapsamında yaş, boy uzunluğu, vücut kitle indeksi (VKİ) kaydedildi. AİS' li olguların skolyoza özel değerlendirmelerde menarş yaşı, korse kullanımı, tabanlık kullanımı, tanı alınan yaş, aile öyküsü, ağrı varlığı olgunun kendisinden, vertebral eğrilik yönü, majör eğrilik sayısı, Cobb açısı, gövde rotasyon açısı ve Risser evreleri tanı koyan hekimden alınarak kaydedildi. Bilateral ayak uzunlukları ve alt ekstremite uzunlukları; ağırlıksız ve ağırlıklı pozisyonda naviküler yükseklik testi, subtalar açı ve metatarsal genişlik ölçümü yapıldı. Tüm olguların ayak bileği dorsi ve plantar fleksiyon ve subtalar eklem inversiyon ve eversiyon açıları kaydedildi. Sırt ekstansör kaslarının enduransı Modifiye Biering Sorenson Testi ile, gastroknemius kasın esnekliği Lunge test ile, abdominal kas kuvveti Sit- Ups test ile alt ekstremite kas kuvveti Çift Ayak Yatay Sıçrama Testi ile değerlendirildi. Ayak postürü değerlendirmesi için Ayak Postur İndeksi (APİ), yaşam kalitesi değerlendirmesi için Japon Skolyoz Anketi (SJ- 27), stabilite limiti ve postural stabiliteyi değerlendirmek için ise C- MİLL Motek' s kullanıldı. AİS' li olguların boy uzunluğu sağlıklı olgulara göre daha yüksekti (p=0,019). AİS' li olguların tüm alt ekstremite antropometrik ölçümleri sağlıklı olgulara göre yüksek bulundu (p0,068). AİS' li bireylerde yapılan skolyozla ilgili parametrelerin postüral stabilite üzerine yapılan korelasyon analizine göre; yaş, boy uzunluğu, VKİ, Cobb açısı arttıkça; gözler açık, gözler kapalı ve tandem duruştaki postüral stabilitenin azaldığı bulundu. AİS' te skolyozla ilgili parametreler ve fonksiyonel test ölçümleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise; yaş arttıkça abdominal kas enduransında da artış olduğu (Sit- Ups) görüldü. Sol ayak gastroknemius kas esnekliği ölçümünün gövde rotasyon açısı ve Cobb açısı ile ilişkili olduğu bulundu. Gövde rotasyon açısı arttıkça sol ayak gastroknemius esnekliğinin azaldığı, Cobb açısı arttıkça sol gastroknemius kas esnekliğinin arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship of adolescent idiopathic scoliosis (AIS) to foot anthropometry and postural stability and to compare measurement results with healthy controls. Twenty-six patients with AIS, 24 women, 2 men, 19 women and 7 men, aged between 10 and 18, and 26 healthy controls were included in the study. Age, height, body mass index (BMI) of all subjects included in the study were recorded within the scope of demographic information. In the scoliosis-specific evaluations of patients with AIS, age at menarche, corset use, insoles use, age at diagnosis, family history, presence of pain, vertebral curvature direction, number of major curvatures, Cobb angle, trunk rotation angle and Risser stages were recorded from the diagnosing physician. . Bilateral foot lengths and lower extremity lengths; Navicular height test, subtalar angle and metatarsal width were measured in unweighted and weighted positions. Ankle dorsi and plantar flexion and subtalar joint inversion and eversion angles were recorded in all cases. The endurance of the back extensor muscles was evaluated with the Modified Biering Sorenson Test, the flexibility of the gastrocnemius muscle was evaluated with the Lunge test, the abdominal muscle strength was evaluated with the Sit-Ups test, and the lower extremity muscle strength was evaluated with the Double Leg Horizontal Jump Test. Foot Posture Index (API) was used to evaluate foot posture, Japanese Scoliosis Questionnaire (SJ- 27) was used to evaluate quality of life, and C-MILL Motek's was used to evaluate limit of stability and postural stability. The height of the patients with AIS was higher than the healthy patients (p=0.019). All lower extremity anthropometric measurements of patients with AIS were found to be higher than healthy subjects (p0.068). According to the correlation analysis of scoliosis-related parameters on postural stability in individuals with AIS; as age, height, BMI, Cobb angle increase; Postural stability with eyes open, eyes closed and tandem stance decreased. When the relationship between scoliosis-related parameters and functional test measurements in AIS is examined; It was observed that with increasing age, there was an increase in abdominal muscle endurance (Sit-Ups). It was found that the measurement of left foot gastrocnemius muscle flexibility was associated with trunk rotation angle and Cobb angle. It was found that the flexibility of the left foot gastrocnemius decreased as the trunk rotation angle increased, and the flexibility of the left gastrocnemius muscle increased as the Cobb angle increased.