SAP system implementation process in a public institution
Bir kamu kurumunda SAP sistem kurulum süreci
  1. Tez No: 510065
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında günümüzde en yaygın çözüm olarak nitelendirilebilecek kurumsal kaynak planlaması uygulamasına geçmeye karar veren bir kamu kurumundan bahsedilmiştir. Neden kurumsal kaynak planlamasına geçilmek istendiğinden, hangi uygulamaya nasıl karar verildiğinden ve geçiş sürecinde neler yapıldığından söz edilmektedir. Giriş bölümünde kurumsal kaynak planlamasının tarihçesi, kurumsal kaynak planlama uygulamaları konusunda Türkiye pazarında olan firmalar ve geçiş sürecinin planlanması hakkında genel bilgi verilmiştir. Gelişme bölümünde kamu kurumunda, SAP sistemine geçiş sebeplerine değinilmiştir. Geçişe karar verildikten sonra firma seçimi, danışman seçimi ve geçiş süreci anlatılmış ve kurumun hangi yöntemleri kullandığı aktarılmıştır. Sonuç bölümünde kurumun SAP sistemine geçişi özetlenmiş ve geçiş sürecinde yaşanan zorluklar, geçişten sonra kuruma nasıl etkisi olduğu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a public institution that decides to go ahead with the implementation of Enterprise Resource Planning (ERP), which can be described as the most common solution today has been mentioned. The reason why the institution wants to move to enterprise resource planning, how the application is decided and what is done in the transition process is discussed. In the introduction section of the thesis, general information is given about the history of enterprise resource planning, firms operating in Turkey market for enterprise resource planning applications, and the planning of the transition process. In the development section of the thesis, the reasons for the implementation to SAP in the public institution are mentioned. Following the transition to the enterprise resource planning, company selection, consultant selection, and transition process are explained and the methods that the institution used are described. In the conclusion section, the transition of the institution to enterprise resource planning and the difficulties experienced during the transition process, how it affects the institution after the transition is summarized.