Demiryollarında kullanılan fren sabosunun ısıl incelenmesi
Thermal analysis of brake shoes used in railways
  1. Tez No: 510075
  2. Yazar: HALİS SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Demiryolu taşımacılığı, ağır ve hacimli yükler için çok ekonomik bir taşımacılık türüdür. Çevreye duyarlı ve diğer taşımacılık türlerine göre daha güvenli olmasının yanında daha uzun süren sevkiyat süreleri ve her yerde demiryolu olamamasının getirdiği sorunları bulunmaktadır. Operasyonel problemlere ek olarak, araçta meydana gelebilecek çeşitli arızalar seyir süresini etkilemektedir. Fren sistemi ve tekerlek arızaları, güvenli demiryolu taşımacılığının en önemli sorunlarını oluşturmaktadır. Bir yük vagonunda fren sisteminin çalışma prensibi, tekerlek ve fren sabolarının birbirlerine sürtünmesi sonucu kinetik enerjinin ısı enerjisine dönüştürülmesi ile açıklanabilir. Açığa çıkan ısı enerjisinin büyük bir bölümü tekerlek ve sabolara dağılır ayrıca çevreye de ısı salınımı gerçekleşmektedir. Bu ısının etkisi ile sabo ve tekerlekler görevini yerine getirememektedir ve bunun sonucunda fren arızaları oluşmaktadır. Bu nedenle, Isıl kapasitesi yüksek tekerlek ve fren sabosunun geliştirilmesi büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmamızda yük vagonlarında sıklıkla kullanılan“Bg”ve“Bgu”tipi saboların TSI ve UIC standartlarında belirtilen senaryoya uygun test koşulları altında sonlu elamanlar ısıl analizleri yapılmıştır. Analizlerde fren sabosu malzemesi olarak gri dökme demir ve kompozit kullanılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway transport is a very economical type of transport for heavy and bulky loads. This transport is more environmentally sensitive and safer than other types of transportation, as opposed to longer operating times and the inability of the railway to be everywhere. In addition to operational problems, various failures that can occur in the vehicle affect the duration of the trip. The braking system and wheel failures are the most important problems of safe rail transport. The principle of operation of a braking system in a freight wagon can be explained by converting the kinetic energy into heat energy resulting the friction of the wheel and the brake shoes with each other. A large part of the heat energy released is distributed to the wheel and the brake shoes, also heat is also emitted around the area. With the effect of this heat, brake shoes and wheels can not perform their duty, and as a result, brake defects occur. Therefore the development of high thermal capacity wheels and brake shoes are of great importance. In this study, finite element heat analysis of“Bg”and“Bgu”type of brake shoes frequently used in freight wagons were carried out under the test conditions appropriate to the scenario specified in TSI and UIC standards. In the analysis, gray cast iron and composite were used as brake block material and the results were compared.