Investigation of the effect of sepiolite clay, silica aerogel fillers and cnsl content on the properties of organic brake pad composites
Sepiolit kili, silika aerojel katkıları ve cnsl oranının organik fren balata kompozitlerinin özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 714903
  2. Yazar: BORA ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Karayollarında ve demiryollarında sürtünme malzemelerinin önemli bir yeri vardır. Fren balataları temel olarak bağlayıcılar, takviye elemanları, sürtünme düzenleyiciler ve katkılar olmak üzere dört ana grup malzemenin karışımı ile elde edilirler. Bu malzemelerin uygun oranlarda seçilip son üründen istenen özelliklere göre optimize edilmesi fren balatalarının hem mekanik hem de tribolojik özellikleri üzerine etkisi büyüktür. Bu özelliklerin iyileştirilmesinde literatürde birçok farklı türden malzemenin kullanıldığı ve özellikler üzerinde etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu çalışmada katkı malzemelerine alternatif olarak farklı oranlarda sepiyolit kili ve bu alanda araştırmalarımıza göre daha önce hiç kullanılmamış olan silika aerojeller içeren organik fren balatası kompozitlerinde alternatif katkılar olarak kullanılmıştır. Farklı oranlarda katkı içeren kompozitler malzemeler hazırlanarak yoğunluk, porozite, sürtünme ve aşınma özellikleri karakterize edilmiştir. İlaveten kaju kabuğu yağı oranının kompozitlerin özellikleri üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Sonuçlara göre, kullanılan sepiyolit kili katkısı net olarak numunelerin sertliğini arttırken silika aerojel katkısı sertlik üzerinde düşürücü etki göstermiştir. Her iki katkı da sürtünme katsayısı seviyesi üzerinde belirgin bir etki göstermezken aşınma üzerinde olumlu etkileri olduğu ve özgül aşınma oranını düşürdüğü görülmüştür. Bazı katkı oranlarında sürtünme kararlılığının iyileştiği gözlemlenmiştir. Sürtünme malzemelerinin karışımında sinerjik etkilerin olabildiği bilinmektedir. Sepiolite kili ve silika aerojelin en uygun CNSL oranı ile birleştirilerek organik fren balatalarının özelliklerinin iyileştirilmesi konusuda etkin olabilecekleri öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Friction materials have an important place in both highways and railways. Brake pads are mainly produced by a mixture of four main groups of materials: binders, reinforcements, friction modifiers and fillers. Selecting these materials in appropriate ratios and optimizing them according to the desired properties of the final product has a crucial effect on both the mechanical and tribological properties of brake pads. It is seen in the literature that many different types of materials are used to improve these properties. In this study, sepiolite clay and silica aerogel, which to our knowledge was never used for this purpose, were used as alternative fillers in organic brake pad composite materials. Composites with different amounts of these fillers were prepared and their density, porosity, friction and wear properties were characterized. The effect of the content of cashew nut shell liquid (CNSL) on the properties of the composites was also investigated. The results show that, the sepiolite clay used as filler clearly increases the hardness of the composites, while the silica aerogel filler has a decreasing effect on the hardness. While both fillers did not show a significant effect on the friction coefficient level, they have a positive effect on the wear properties as they relatively decrease the specific wear rate. An improved friction stability was also observed for some compositions. It is well known that synergistic effects between different fillers can be used in friction materials. Sepiolite clay and silica aerogel combined with an optimum CNSL content are good candidate for future researches and uses in organik brake pad composites.