Gemi yatırım projeleri ve gemi işletmeciliğinin finansmanı
- Tez No: 51008
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Dünyadaki mevcut kıt kaynakların ülkelere eşit bir biçimde dağılmaması, her dönemde dünya ticaretini önemli kılmıştır. Diğer yandan, dünyanın üçde ikisinin denizlerle kaplı olması, dünya ticareti açısından denizyolu taşımacılığım, diğer taşıma modlarına göre avantajlı kılmıştır. Denizyolu taşımacılığının dünya coğrafyasına uygun olmasının yanında, taşıma maliyetlerinin de düşüklüğü ve pek çok avantajları nedeniyle, dünya ticaretinin %90'ı denizyolu ile gerçekleşmektedir. Denizyolu taşımacılığının bu üstünlüğü yanında sermaye yoğun bir sektör olması, gemi yatırım projeleri ve gemi işletmeciliğinin finansmanım önemli hale getirmiştir. Gemi yatırım projelerinin finansmanında, finansman kaynaklarının ve yatırım projelerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi, projenin kârlılığı için önemli iken; gemi işlemeciliğinin finansmanında, maliyetler ve bu maliyetlerin sefer ile olan ilişkilerine göre sınıflandırılması, navlun hesaplaması, geminin ve seferin mahyetlerinin kontrol edilmesi açısından önem taşımaktadır. Ancak, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve şartlar nedeniyle hem devlet, hem de bankalar ve diğer finansal kurumların denizciliğe gereken önemi vermelerini engellemektedir. Ayrıca, T.T.K.'daki birtakım yetersizlikler ve kısıtlamalar, gemi işletmelerinin bazı finansal kaynaklarım kullanmalarım engellemektedir. Tüm bu olumsuzluklar, gemi yatırım projeleri ve gemi işletmecmğinin finansmanını olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Unequal distribution of the scarce resources increases the importance of the world trade. On the other hand, maritime transportation has great advantages when compared with the other transportation modes because 2/3 of the world is covered with seas. Maritime transportation is convenient for the geography of the world and transportation costs are too low. Connected with these advantages, 90% of the world trade is being achieved by means of maritime transportation. Besides the superiority of maritime transportation, it has also capital intensive character. So that, the ship investment and ship management finance have become very important. Evaluation of the financial resources and investment projects are the most important factor for the profit of the project within the context of ship investment finance; on the other hand, costs and their classification and freight calculations are the most important factors for controlling ship and voyage costs within the context of ship management finance. But, the economic conditions of Turkey hinder both the government and financial institutions to invest their money on maritime companies. On the other hand, some insufficiency and restrictions of the Turkish Trade Law hinders the shipping companies to use some of their financial resources. All of these situations affect the ship investment finance and ship management finance negatively.