Gelir vergisinin fiyat istikrarını sağlamadaki rolü ve etkinliği (1980 sonrası Türkiye uygulaması)
- Tez No: 51009
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Ekonomide çeşitli nedenlerle meydana gelen ekonomik istikran, iktisadi kakınmayı ve gelişmeyi bozan enflasyon ve deflasyon gibi durumlarda vergi etkin ir araç olarak kullandırılabilir. Bu gibi durumların önlenmesinde vergi sistemi tümüyle kullanılabildiği gibi, sistem içinde bir kısım vergilerden yararlanma yoluna da gidilebilir. Bu yönde ki çalışmamızda, 1980' den günümüze ağırlıklı olmak üzere gelir vergisinin fiyat istikrarını sağlamada ki taşıdığı rolü ve etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçeve de, üç bölümden oluşan çalışmamızın Birinci Bölümünde; iktisadi istikrar kavramı, istikrar türleri ve istikrar politikalarına kısaca değindikten sonra iktisadi istikrarla ilgili başlıca yaklaşımlara yer verilmiştir. İkinci bölüm' de ise; gelir vergisinin tanım ve kapsamı, özellikleri ve sosyo-ekonomik önemi, ekonomik etkileri ve fiyat istikrarım sağlayıcı etkisi incelenmiştir. Ayrıca, belli başlı ülkelerde, gelir vergisinin önemi ve uygulamaları analiz edilmiştir. Üçüncü Bölüm' de, birinci ve ikinci bölümlerde bahsedilen teorik yaklaşımların Ülkemiz için geçerilîliği incelenmiş; Türkiye' deki gelir vergisi uygulamaları incelemeye alınmıştır. Bu bölümün önemli kısım, Türkiye1 nin istikrar sorunu ve bunu gidermeye yönelik gelir vergisi uygulamalarındaki gelişmelere ayrılmıştır. Bu analiz yapılırken, gelir vergisinin uygulamaya geçtiği 1950' den günümüze kadar olan gelişmelere yer vermekle beraber, esas üzerinde durduğumuz 1980 sonrası dönem olmuştur. Bu kısımda, gelir vergisindeki bu uygulamaların ve gelişmelerin fiyat istikrarını sağlamadaki taşıdığı önem ve etkinlik derecesi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
,3JMMA&>" Hie taxes can be used as effective way whenever the case of inflation and deflation which could cause to damage economic statiüty, economical development and improvement It is possible to use complete of the tax system or only one part and kind of tax in the tax system can be used According to our study, we tried to discover the role and eflfectivity of income tax on supplying of price stai&ty. In first section, after economic!®! statflity concept, kinds of stability and statility policy have been shorty mentioned, principal approach which related stablity have been stated In second section, the definition and concept of income tax, properties and the socioeconomic importance, the economical effects and the effect of supporting price staBlity have been examined The importance and application of income tax have been anolyzed in basic countries. In Third Section, the validity the orotical approach, which have been examined in first and second sections have been examined in our country. The application of income tax in Turkey have been studied The stability problem in Turkey and the solution by application of income tax have been mentioned Within this analysis, the improvement stated from 1950' s the date which on the income tax is started to apply, up to nowadays. Meanwhile, it is mentioned that the importance of the improvement on 1980' s. At the same, in this section, it is tried to explain that is, the importance and the degree of efficiency of income tax if s application.