Hizmet sektöründe çoğul becerili iş gücü vardiya çizelgeleme problemlerinin çözümü için çok amaçlı çözüm yaklaşımları
Multi-purpose solution approaches for the solution of multi-skilled work power shift scheduling problems in the service sector
  1. Tez No: 510087
  2. Yazar: MAHLAGHA TAGHIZADEHALVANDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde birçok üretim ve hizmet merkezinde iş gücü vardiya çizelgelemesi yapılmaktadır. Bu sektörler verimliliklerini artırmak için personelinin istek ve tercihlerini dikkate alarak müşterilerine daha kaliteli ürün ve/veya hizmet sağlayabilirler. Bu çalışmada, hizmet sektöründeki bir vardiya çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Problemde, personelin toplam iş yükü miktarının en küçüklenmesi ve personelin isteklerinin sağlanması amaçları dikkate alınmıştır. Çok amaçlı yapıda olan bu problemde, personelin istekleri göz önüne alınarak çok amaçlı bir karar modeli geliştirilmiştir. Yönetici ve çalışanların yargılarını dikkate alacak çok ölçütlü bir karar verme modeli kurulmuş ve amaç fonksiyonlarının ağırlıkları elde edilmiştir. Elde edilen bu ağırlıklar kullanılarak Toplam Ağırlıklı Skalerleştirme (WSS) yöntemi ile problem skalerleştirilmiştir. Konik Skalerleştirme (CS) yöntemi ile problem skalerleştirilerek tekrar çözülmüştür. Pareto çözümler karşılaştırıldığında CS yöntemi ile daha fazla Pareto çözüm elde edildiği görülmüştür. Ayrıca, işletmede manuel hazırlanan çizelgeye göre çözüm kalitesi açısından daha iyi çizelgeler çok kısa sürelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, workforce shift programs are being implemented in many production and service centers. These sectors can provide better quality products and/or services to their customers, taking into account their desires and preferences in order to increase their productivity. In this study, a shift scheduling problem in the service sector is discussed. In the problem, the aim is to minimize the total amount of workload of the staff and to provide the requests of the staff. In this multi-purpose problem, by taking into account the needs of staff, a multi-purpose decision model has been developed. A multi-criteria decision-making model has been established to take account of the executives and employees' judgments and the weight of the objective functions has been achieved. Using these obtained weights, the problem is scaled by the Weighted Sum Scalarization (WSS) method. The problem is resolved by scaling with Conic Scalarization (CS) method. When Pareto solutions are compared, it is seen that more Pareto solution is obtained with CS method. Additionally, better charts have been obtained in a very short time in terms of the quality of the solution according to the manually prepared chart.