Hormon analizine yönelik biyosensör geliştirilmesi
Biosensor development for hormone determination
- Tez No: 510100
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Luteinleştirici hormon (LH) erkek ve kadınların üreme sistemi için önemli bir hormondur. Hipofiz bezinde üretilen LH, kadınlarda yumurta oluşumunu sağlayıp östrojen ve progesteron üretimini tetikler. Erkeklerde ise testosteron üretimini tetikleyip spermlerin gelişiminde rol oynar. LH'ın dengesiz üretimi nedeniyle kadın ve erkeklerde kısırlık meydana gelebilir. Bu tezde LH'ın 10-60 mIU/mL aralığında kandaki miktarlarını ölçebilen, kadınların ovulasyon dönemlerini kontrol edebilecekleri bir biyosensör tasarlanmıştır. 6-merkaptohekzanol, p-benzokinon, PAMAM ve glutaraldehit immobilize edilerek lineer ölçüm yapabilen, tekrar üretilebilirliği yüksek immünolojik bir biyosensör geliştirildi. Tüm immobilizasyon adımları elektrokimyasal impedans ve siklik voltametri spektroskopisi ile karakterize edildi ve LH eklenmiş yapay serum örneklerinde de başarılı sonuçlar alındı.
Özet (Çeviri)
Luteinizing hormone (LH) is an important hormone for male and female reproductive system. LH produced in the pituitary gland triggers egg production in women and triggers estrogen and progesterone production. In males, it triggers testosterone production and plays a role in the development of sperm. Due to the unbalanced production of LH, males and females experience infertility problem. In this thesis, a biosensor was designed to determined women's ovulation periods by measuring the amount of LH in blood the concentration range of 10-60 mIU/mL. İn this aim, an immunological biosensor was designed by immobilizing the anti- LH antibody to the gold electrode surface by covalent immobilization method using 6- MHL, p-benzoquinone, PAMAM and glutaraldehyde. All immobilization steps were characterized by electrochemical impedance and cyclic voltammetry spectroscopy, and successful results were obtained in artificial serum samples spiked with LH.