Farklı oranlarda toz kırmızıbiber (Capsicum annuum L.) içeren kürleme karışımlarının pastırmanın kalitatif özellikleri ve raf ömrü üzerine etkileri
Effects of curing mixtures containing different proportions of ground red pepper (Capsicum annuum L.) on qualitative properties and shelf life of pastırma
  1. Tez No: 510099
  2. Yazar: EMİR OLCAY SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada, pastırma üretiminde kırmızıbiber kullanımının ürün özellikleri ve raf ömrü üzerine etkisini belirlemek amacıyla iki deneme kurulmuştur. Deneme I'de kırmızıbiber kullanım oranı (%0, 1, 2 ve 3) faktör olarak alınmış ve son ürün mikrobiyolojik, fizikokimyasal ve duyusal özellikler ile uçucu bileşik profili yönünden analiz edilmiştir. Deneme II'de ise kırmızıbiber kullanım oranı (%0 ve 1) ve depolama (0, 1, 3, 6. ay - %70 N2 + %30 CO2 - 4°C) faktör olarak alınmıştır. Her bir deneme, 4 tekerrürlü olarak şansa bağlı tam bloklar deneme planına göre işletme koşullarında yürütülmüştür. Kırmızıbiber kullanım oranı, nem ve aw değeri üzerinde çok önemli (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this research, two experiments were established to investigate effects of using red pepper on product properties and shelf life in pastırma production. In Experiment I, red pepper usage rate (0%, 1%, 2% and 3%) was taken as a factor and the final product was analysed in terms of microbiological, physico-chemical, sensory properties and volatile compounds profile. In Experiment II, usage rate of red pepper (0% and 1%) and storage time (0th, 1st, 3rd and 6th months – 70% N2 + 30% CO2 – 4°C) were used as factors. Each experiment was performed with a randomized complete block design and repeated four times under the factory conditions. The red pepper ratio had a very significant effect (P0,05) on L*, a*, b* values, pH, lactic acid bacteria, Micrococcus/Staphylococcus and yeast-mould counts and sensory characteristics.