İzmir ili birinci basamak sağlık kurumları yönetici profili
- Tez No: 51018
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMÜR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Birinci basamak sağlık kurum yöneticilerinin demografik, eğitim ve kurum özellikleri ile liderlik, kişilik ve kişisel değerlerden oluşan davranışsal özelliklerini belirlemek amacı ile, İzmir ilinin tümünde ve 154 kurumda planlanan çalışma, 139 kurumda gerçekleştirilmiştir. 108 sağlık ocağı, 22 ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi ve 9 verem savaş dispanseri sorumlu hekimi ve başhekimi katılımı ile formların yanıtlanma oranı %90,3 olarak bulunmuştur. Görüşme yöntemi ile yapılan, tanımlayıcı tipteki çalışmada toplam 5 bölüm ve 1 14 sorudan oluşan soru formu kullanılmıştır. Toplanan bilgiler bilgisayar ortamında, ortalama, t-testi, varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yöneticiler genç-orta yaş grubunda, erkek, evli, izmir ili üniversiteleri mezunu, yöneticilik deneyimleri az olarak bulunmuştur. Çoğu pratisyen hekimdir; bilgisayar ve yabancı dil bilgilerinin yetersiz olduğu, yöneticilik eğitimi almadıkları ve bu konularda eğitime istekli oldukları bulunmuştur. Çalışma ortamından memnun ancak sağlık sisteminden memnun olmayan yöneticiler gelir düzeylerini orta olarak tanımlamaktadır. Yöneticilerin işe ilgi puanlan, çalışana ilgi puanlarından yüksek olup; liderlik davranışı yaş, cinsiyet ve uzmanlık alanı ile farklılık göstermektedir. Yöneticiler dışadönük, akılcı, fikirci ve yargılayıcı kişilik özelliği göstermekte ve bunlar yaş, cinsiyet, uzmanlık alanı ve kurum büyüklüğü ile değişmektedir. Kişisel değerler sıralaması teorik, ekonomik, sosyal, politik ve estetik biçiminde oluşmuştur. Liderlik, kişilik ve kişisel değer altölçüm puanlan kendi içinde ve birbirleri arasında anlamlı korelasyonlar göstermektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerine yöneticilik açısından yaklaşan çalışmada, yönetici eğitiminin ve bu konudaki yasal düzenlemelerin önemi vurgulanmaktadır. Daha geniş yönetici grubu ile, çalışanların ve hizmeti alanların da katılacağı araştırmalar bu alana önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned and carried out on 139 of 154 Primary Health Care Institutions in Izmir, in order to determine the demographic, educational and institutional features of Primary Health Care Managers as well as the behavioral characteristics that are compound of leadership, personality and personal values. The respondents were 108 Primary Health Care Centers, 22 Maternal and Child Health Centers and 9 Tuberculosis Dispenseries, the response rate is calculated as 90.3 %. The study is descriptive type and done by using a questionnaire consists of 1 14 questions under 5 main topics. Collected data was processed by computer and t-test, variance analysis, correlation analysis was calculated. Managers are found to be at young-middle ages, men, married, graduated from Izmir Universities and little-experienced in management. Most of them are General Practitioners and declared to have insufficient knowledge on computer and foreign languages. They haven't had any training on management, but are willing to be trained. They are satisfied with the working conditions but not with the Health System and define their income level as medium. Their concern for task, concern for people levels are found to be high and leadership behaviour is influenced by age, sex and specialty. They have extrovert, senser, thinker and judger type of personal style and this is influenced by age, sex, specialty and magnitude of their institute. Personal values are ranged as theoretical, economic, social, political and aesthetic. Sub-measurements of scores of leadership, personality and personal values show significant intra- and inter-correlation. Purpose of this study is to assess the managerial aspects of Primary Health Care and to state the importance of training and legal regulations. Further studies, carried out on larger groups and on both providers and users, will contribute a lot on management and provision of Primary Health Care.