Asanbek Stamov'un Kelgin Kuştar hikâyesi üzerine bir dil incelemesi (Aktarma-inceleme)
Language study on the Kelgyn Kushtar story of Asanbek Stamov's (Translation-examination)
  1. Tez No: 659165
  2. Yazar: CİHANGİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSİNE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Yakın Dönem Kırgız Edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Asanbek STAMOV'un Kelgin Kuştar adlı hikayesi üzerine bir dil incelemesi (aktarım-inceleme) yapılmıştır. Çalışmanın amacı Kırgız Edebiyatında önemli bir yere sahip olan“hikaye”türünü A.STAMOV'un“Kelgin Kuştar”hikayesi çerçevesinden ele alarak bu hikayeyi Türkiye Türkçesine kazandırmak ve hikâyenin dil yapısını inceleyerek Kırgız Türkçesinin ses ve şekil bilgisi özeliklerini ortaya koymaktır.Bu çalışmanın giriş bölümünü Kırgız edebiyatının gelişimi hakkında genel bilgiler; Aktarılan hikâyenin müellifi A.STAMOV'un hayatı ve edebi kişiliği, Kırgız Edebiyatındaki yeri ve Kırgız hikâyecilik geleneği hakkında bilgiler teşkil etmektedir.Birinci bölümde hikâyenin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı, ikinci bölümde ise hikâyenin ses ve şekil bilgisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study implies language analysis (translation-analysis) on the story of Kelgin Kushtar which is written by Asanbek Stamov, one of the most significant writers of the recent Kyrgyz literature,. The main purpose of the study is that introducing the“story”genre which has an important place in Kyrgyz literature by using the perspektive of Stamov's“ Kelgin Kushtar ”with taking this story to Turkey Turkish and examining the language structure of the story to reveal the features of Kyrgyz Turkish phonetic and morphological. The Introduction part of this study contains general information about the development of Kyrgyz literature, the life story of A. Stamov's and his literary personality with his place in Kyrgyz literature and the tradition of Kyrgyz storytelling. the first part consists the transcription of the story and its translation to Turkish. in the second part the phonology and morphology of the story that are discussed.