Turizm talebini etkileyen faktörler ve Ayvalık yöresinin bu faktörler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 51030
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Dünyada turizm olayına katılan kişi sayısı her yi! düzenli bir artış göstermekle ve ülkeler bu pazardan daha fazla pay alabilmek için yarışmakladırlar. Yeni merkezlerin, çeşitli turistik ürünlerin ortaya çıkışı ülkeler ve işletmeler arası bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Özellikle dış turizmin yöredeki ekonomik faaliyetleri canlandırarak yöre halkının gelir ve yaşam düzeyinin yükselmesine ve yörenin sosyal ve kültürel alanda gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Konu turizm talebi açısından ele alıdığında; turizm talebini yaratan faktörlerin kişilere göre değiştiği görülmektedir. Bir ülke, bölge ya da yöre için turizm talebini yaratan faktörlerin bilinmesi efektif ve potansiyel turistlerin istek ve arzularına uygun bir turistik ürünün oluşmasını sağlayacaktır. Ayvalık yöresinin de bu faktörler açısından değerlendirilmesi hedef kitlelerin belirlenmesi ve sonuçta ilçe turizminin gelişmesine katkıda bulunacaktır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The number people who participate in tourism is increasing rapidly every year and nations compete to get the lion's share in this market. New destinations and different tourism products create a competitive market among these nations and organisations. Especiifly foreign tourism helps to increase the level of the local inhabitants' income and to have progresses in the field of social and cultural life, refreshing economical activities. As for tourism demand and factors affeciting it, we can see that these vary from individual to individual and can change through time. For a nation, a region or an area, determining factors affecting tourism demand will help to generate a satisfactory product suitable to the desires of the prospective and actual tourists. As a result, evaluating Ayvalık with these determinants can help in advancing tourism in the area and in determining prospective tourists. Ill