Uluslararası denizyolu yük taşımacılığında tarifeli deniz taşımacılığı ve Türkiye'de gelişme potansiyeli
  1. Tez No: 51029
  2. Yazar: D. ALİ DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüklerin uluslararası dağıtımında uluslararası deniz taşımacılığı en yaygın yöntemdir. Bu yüzden, malların uluslararası fiziksel dağıtımında deniz taşımacılığı çok önemli bir rol oynamaktadır. Sağlanan hizmet yönünden deniz taşımacılığı iki önemli kategoriye ayrılabilir: Tarifeli deniz taşımacılığı ve tarifesiz deniz taşımacılığı (tramp) Bu iki deniz taşımacılığı türünün bazı benzerlikleri bulunmasına rağmen, yönetim tekniklerindeki farklılıklar önemlidir. Sağlanan hizmet, hizmetin kapsadığı coğrafi alan, taşınan yükler ve gemilerin istihdamı bu iki kategori arasında oldukça farklılaşmaktadır. Tarifeli deniz taşımacılığında seferler, sefer planına göre belirlenen aralıklarda, belli limanlar arasında programlı ve düzenli olarak yapılmaktadır. Tarifeli deniz taşımacılığında taşınan mallar, tramp taşımacıkta taşınan mallara göre daha değerlidir. Bu yüzden daha yüksek navlun talep edilmektedir. Tarifeli deniz taşımacılığında kullanılan tipik gemiler; konvansiyonel çok güverteli gemiler, konteyner gemileri, ro-ro gemilri ve barç taşıyıcı gemilerdir. Bu gemilerin dizaynları, genellikle istihdamlarında gözönüne alınan özel gereksinimleri yansıtmaktadır. Tarifeli gemi işletmeleri, kara departmanlarında geniş ve kompleks bir organizasyona sahiptirler. Yük tedariki, işletmenin trafik departmanı ve acentelerinin sorumluluğu altındadır. Belirli bir ticari hatta çalışan, genellikle iki veya daha fazla gemi işletmesi navlun oranlarım sabitleştirmek ve rekabeti düzenlemek amacıyla“Konferans”olarak adlandırılan bir birlik kurmaktadır. Konferans navlunları, tüm konferans üyesi tarifeli yük taşıyıcılarına tek yanlı olarak uygulanmaktadır. Türkiye'de tarifeli deniz taşımacılığı için yeterli yük potansiyeli bulunmaktadır. Ancak Türkiye'de tarifeli deniz taşımacılığına uygun konteyner gemileri gibi gemilerin sayısı yeterli olmadığı için genel yüklerin çoğu yabancı gemi işletmeleri tarafından taşınmaktadır. Ayrıca, Türk limanlarında karşılaşılan sorunlar Türkiye'de tarifeli deniz taşımacılığının gelişimini engellemektedir. Tarifeli deniz taşımacılığında başardı olabilmek için devlet, tarifeli gemi işletmelerini desteklemeli ve tarifeli deniz taşımacılığında karşılaşılan sorunları çözmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International seaborn transportation is the most common way of distributing international cargo consignments. That' s why, international sea transportation plays very important role in international physical distribution of the goods. Merchant shipping considered from the standpoint of types of service provided, may be diveded into two major categories: Liner shipping and tramp shipping. While there are some similiarities, the differences in the techniques of management of these two types of marine transportation are notable. The service rendered, the geographic area covered, the cargo carried and the employment of the ships vary between the categories. In liner shipping, sailings are programmed and regular between certain ports at intervals determined according to sailing schedule. Goods carried in liner ships are of higher value than the goods transported in tramp ships and therefore higher freight rates charged in liner trade.Typical types of ships used in liner transportation are traditional multideck cargo liners, container ships, ro-ro ships and barge carriers. In their design, these vessels often reflect the special requirements encountered in their employment. Liner operators have a large and complex organization in the shore establishment. Procurement of cargo is the responsibility of the traffic department and the agency of the operators. Frequently, two ore more carriers serving a particular trade line form an association which is called liner conference, intended to stabilize rates and regulate competition. Conference rates apply to all member lines uniformaly. There has been enough cargo potantial for liner shipping in Turkey. However, since there are not enough ships suitable for liner shipping, like container ships, most of the general cargoes have been carried by foreign liner operators. In addition to this, problems faced in Turkish ports have hindered the development of liner trade in Turkey. In order to be able to be succesful in liner shpping, the government must support the ship operators and solve the poblems faced in liner shipping in Turkey.