On ikinci sınıf trafik ve ilk yardım ders kitabının görsel tasarım ilkelerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of 12th grade 'traffic and first aid' textbook according to visual design principles
- Tez No: 510325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Lise dördüncü sınıf Trafik ve İlk Yardım ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygun olup olmadığına ilişkin görüşlerini incelemektir. Çalışmanın verileri 2017-2018 öğretim yılında Kocaeli ili ve ilçelerindeki liselerde trafik ve ilk yardım dersini okutan 129 öğretmenden elde edilmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, öğretmenlerin bazı kişisel özelliklerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu ve Alpan (2004) tarafından oluşturulmuş görsel tasarım ilkeleri anketi aracılığı ile toplanmıştır. Görsel tasarım ilkeleri anketi; metin tasarımı, görsel öğelerin tasarımı, sayfa tasarımı, kapak tasarımı ve üretime yönelik dış yapı özellikleri olmak üzere beş bölümden ve toplam 48 maddeden oluşmaktadır. Öğretmenler bu anketi internet üzerinden oluşturulan bir forum aracılığıyla cevaplamışlardır. Ayrıca dersin işleyişi hakkında görüşlerini almak için birkaç öğretmenle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu anket ile Trafik ve İlk Yardım ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygunluğu öğretmen görüşlerine göre belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin yüzdeleri, frekansları, aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise SPSS for Windows 20.0 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ilişkisiz örneklemler t- testi ve F-testi kullanılmıştır. Ayrıca bazı gruplar arasındaki anlamlı farkın hangi gruplar için geçerli olduğunu belirlemek için de Scheffe testı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, Trafik ve İlk Yardım ders kitabının dersin öğretmenlerinin görüşlerine göre görsel tasarım ilkeleri açısından iyi düzeyde tasarlanmış olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Trafik ve İlk Yardım ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygunluğuna ilişkin değerlendirilmesinde cinsiyet ve öğretmenlik branşı değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, ancak yaş, hizmet süresi, okul türü ve ilçe değişkenlerine göre ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine teachers' opinions related to whether 12th grade Traffic and First Aid textbook is designed according to visual design principles The data of the study was obtained from 129 teachers giving Traffic and First Aid lecture at high schools in Kocaeli and its towns in 2017-2018 education year. The survey model was used in this research. The data of the research was obtained by some personal information form in order to determine some personal characteristics of teachers, and a visual design principles questionnaire created by Alpan (2004). Visual design principles questionnaire consists of 48 items with five factors; copy design, design of visual elements, page design, cover design and features of external structure intended for production. The teachers filled the questionnaire via a forum designed on the internet. Also, face to face interviewed was made a few teachers to get their ideas about the processing of the lecture. With this questionnaire, adequacy of Information and Communication Technologies textbooks according to visual design principles was determined based on teachers' opinions. The percentages, frequencies, arithmetic mean and standard deviation of data were calculated. SPSS for Windows 20.0 programme was used to analyze the data. T test and F- test were used for analyzing of the data as statistical technique. Also, Scheffe test was used to determine for which groups have significant meaning between many groups that have meaning differences. v At the end of the study, it was reached the result that Traffics and First Aid textbook was well designed according to visual design principles. At the evaluation of Traffics and First Aid Lecture according to visual design principles, it was found statistical differences for the variables gender and teacher's branch, however no statistical differences for the variables age, period of work, kind of school and town.