Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalarda öğrenim gereksinimlerinin saptanması
What hospitals that perform lumbar disk hernia surgery need to learn
  1. Tez No: 510335
  2. Yazar: MEHMET BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastaların öğrenim gereksinimlerinin saptanması amacıyla planlanan tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma Şehit Kamil Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisinde gerçekleştirilmiştir. Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalar, cerrahi işlem sonrası yaşantılarında ciddi boyutlarda iş gücü kaybına ve kişisel yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun için hastanın cerrahi işlem sonrası meydana gelen yeni yaşam biçimi ve işlem sonrasındaki yaşam aktivitelerinde meydana gelen değişiklikler arasındaki düzeni sağlaması gerekmektedir. Bu da ancak hastalara iyi bir danışmanlığın ve hastaların normal yaşamlarına dönmeden önce ki verilecek olan düzenli bir eğitim ile sağlanabilir. Bu çalışmada lomber disk hernisi ameliyatı olan hastaların bilgi gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48.6±12 idi. Cinsiyete göre HÖGÖ toplam alt boyutlarında erkeklerin bilgi gereksinimlerinin kadınlara oranla yüksek olduğu saptandı. Yaşam kalitesi(p˂0.005) ve cilt bakımı(p˂0.001) alt boyutunda bekarların evlilere oranla bilgi gereksinimlerinin yüksek olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Tedavi ve komplkasyonlar(p˂0.027) ve toplum ve izlem(p˂0.030) alt boyutlarında doktorlardan eğitim alan hasta grubunun öğrenim gereksinimlerinin yüksek olduğu ve gruplar arasındaki fark anlamlı olduğu saptandı. Yaşam kalitesi(p˂0.039) alt boyutunda hemşirelerden eğitim alan hasta grubunun öğrenim gereksinimleri yüksek çıkmış ve gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu saptanmıştır. Hastalara eğitim verilmeden önce hasta öğrenme gereksinimlerinin saptanması eğitimin saptanan öğrenim gereksinimi doğrultusunda düzenlenmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study conducted at the brain surgery department of Şehit Kamil State Hospital, is to discover what hospitals that perform lumbar disk hernia surgery need to learn. Patients who undergo lumbar disk hernia surgery, experience a s erious loss of work power and decrease in quality of life post- surgery. Because of this it is necessary for the patient to maintain a balance between the new way of life after the surgery and the changes in life activities after the procedure. This can only be ensured by good counseling and training that will be given before the patients return to their normal lives. The participants in this study had all undergone lumbar disk hernia surgery. The average age of the participants was 48.6±12. In terms of gender, the Patient Learning Needs Scale shows that male patients require more knowledge than female patients. In the subscale of quality of life (p˂0.005) and skin care (p˂0.001), it was determined that the information needs of unmarried participants were higher those of married participants and the difference between the groups was statistically significant. In the subscales of treatment and complications (p˂0.027) and community and follow-up (p˂0.030), it was found that the education needs of the patient group who were educated by doctors were high and the difference between the groups was significant. In the subscale of quality of life (p˂0.039), the training needs of the group of nurses were high and the difference between the groups was significant.It is recommended that the patient's learning needs be identified before illness education is given, and that the education should be arranged according to the determined learning needs.