Fazla çalışma sürelerinin çalışanların yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisi
Effects on life quality and organizational context levels of owerworking periods
- Tez No: 510345
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'nda haftalık 45 saatlik çalışma süresinin üzerinde yapılan çalışmalar olarak tanımlanan fazla çalışma, işçiye ek kazanç sağlarken, işçinin sağlığı ve sosyal yaşamı üzerinde ise, bir takım olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu çalışmada Antalya İli Alanya İlçesinde yer alan turizm işletmelerindeki çalışanların fazla çalışma ile ilgili görüşlerinin örgütsel bağlılık ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki incelenmiş ve çalışma 416 çalışana uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak fazla çalışma bilgi düzeyi, fazla çalışmaya isteklilik ve fazla çalışma ile ilgili olumsuz düşüncelere boyutlarından oluşan fazla çalışma ölçeği, duygusal, devam ve normatif bağlılık düzeylerinin araştırıldığı örgütsel bağlılık ölçeği ve tükenmişlik, mesleki tatmin ve eşduyum yorgunluğu boyutlarının araştırıldığı yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde Fazla çalışma ile ilgili görüşler, örgütsel bağlılık ve yaşam kalitesi düzeyleri ve alt boyutlarının anlamlı olarak ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Labor Law No. 4857, overwork, defined as work done over a period of 45 hours per week, provides additional winnings for the worker, but may cause some negativity on the health and social life of the worker. A study on the relationship between organizational commitment and quality of life, of the opinions of the employees in the tourism enterprises located in Alanya province was applied to 416 employees. As a means of data collection in the survey, overwork knowledge level, willingness to work harder and overwork corresponding with overworked negative thoughts, emotional, continuity and normative commitment levels are investigated in organizational commitment scale and burnout, job satisfaction the quality of life scale that was sought was used. As a result of the research, it was found that opinions on overwork, organizational commitment and quality of life levels and sub-dimensions have significantly related.