Türkiye iş Kurumu ve özel istihdam bürolarının işe yerleştirme faaliyetleri: Sakarya örneği
Work placement activities of Turkish employment agency and private employment bureaus: The case of Sakarya
  1. Tez No: 510377
  2. Yazar: FATİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SELEK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanayi devrimiyle beraber değişen üretim şekli ve oluşan yeni yaşam biçimiyle birlikte ortaya çıkan istihdam hizmetleri 1800'lü yılların sonlarına doğru ihtiyaç haline gelmiş, kurulan fabrikalarda çalışmak isteyen insanlar başlangıçta sendikalar, dini kuruluşlar veya yerel yönetimler vasıtasıyla buralarda iş bulabilirken zamanla özel istihdam büroları devreye girmiştir. Özel istihdam bürolarının suiistimalleri hükümetleri bu konuda tedbir almaya itmiş, istihdam hizmetleri zamanla kamu tekeline alınmış ve özel bürolar yasaklanmıştır. Ancak değişen piyasa koşulları, küreselleşen ekonomik yapılar ve gelişen rekabet kamu istihdam hizmetlerine ilaveten özel bürolara da yeniden ihtiyaç duyulmasını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada öncelikle yapılan literatür taramasıyla istihdam hizmetlerinin Dünyada ve Türkiye'deki ortaya çıkışı, tarihsel gelişimi, konuyla alakalı uluslar arası sözleşmeler, özel istihdam bürolarına ve kamu istihdam kurumuna ihtiyaç duyulmasının nedenleri, yasal statüleri, özel istihdam bürolarının çeşitleri, ve son olarak Sakarya ilinde kamu istihdam kurumu İŞKUR ile özel istihdam bürolarının işgücü piyasalarındaki etkinliğinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken yarı yapılandırılmış mülakatlar vasıtasıyla sektör temsilcileriyle görüşmeler yapılmış ve toplanan istatistikî bilgiler ve sözel veriler birleştirildiğinde Sakarya'da işe yerleştirme faaliyetleri konusundaki sorumluluğun büyük oranda İŞKUR tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Bununla beraber Türkiye geneliyle kıyaslandığında Sakarya İŞKUR'un da içinde bulunduğu 26. Bölgenin işe yerleştirme faaliyetleri açısından ortalamaların üstünde olduğu ve en başarılı bölgelerin başında geldiği de tespit edilmiştir. ÖZET
Özet (Çeviri)
Employment services emerged along with the changing form of production and the new way of life along with the industrial revolution became a necessity towards the end of the 1800s and in the beginning as the people who wanted to work in the established factories were able to find jobs here through syndicates, religious organizations or local governments but then the private employment bureaus were inaugurated. The abuses of private employment agencies have led governments to take precautions in this regard, and the employment services have gradually moved to the point where they will be taken public and private bureaus will be banned. However, changing market conditions, globalizing economic structures and developing competition have necessitated the need for private business in addition to public employment services. In this study firstly,emergency of employment services in Turkey and in the world, their historical developments and reasons of necessity for them are tried to be explained by using literature scanning, and finally Public Employment agency İŞKUR's and private employment agencies' activities in labor market in Sakarya province are compared and analized. When this comparison was made, interviews with sector representatives were made through semi-structured interviews and it was seen that İŞKUR was responsible for most of the work placement activities in Sakarya when the gathered statistical information and verbal data were combined. however when compared with the overall Turkey's average, it has also been observed that Sakarya İŞKUR job placement activities are higher and also it is one of the most succesful province in the country